مجمع مدافعان حقوق بشر: جهان به «آپارتاید جنسیتی» در افغانستان توجه کند

لیدا بارز

مجمع عمومی‌ مدافعان حقوق بشر، با استقبال از پیش‌نهاد گروهی از کارشناسان حقوق بشر از جامعه‌ی جهانی می‌خواهد که آپارتاید جنسیتی به‌عنوان یکی از فجیع‌ترین جرایم ضد بشری، به‌رسمیت شناخته شود.

مجمع عمومی مدافعان حقوق بشر (HRD+)، پنج‌شنبه شب، ۳ حوت با نشر بیانیه‌ای گفته که تلاش‌های همه‌ جانبه‌ی برخی از نهادهای با اعتبار بین المللی برای ایجاد یک سند فراگیر حقوقی و به‌‌رسمیت شناسب، تبعیض مبتنی بر جنسیتی در لیست جرایم علیه بشریت، قابل قدر است.

از سوی هم مدافعان حقوق بشر اضافه کرده است که این تلاش‌ها سطح نظارت حقوقی بر عمل‌کردهای حقوق بشری را بالا برده و بر بهبود وضعیت حقوق بشر در گستره‌ی جهان و به صورت خاص در افغانستان زیر حاکمیت طالبان، مؤثر است. 

مجمع مدافعان حقوق بشر، با استقبال از درخواست کارشناسان حقوق بشر می‌گوید: «این پیش‌نهاد به موقع و پیام ارزش‌مند از متخصصین جهانی، حمایت بین‌المللی و شخصیت‌های جهان، این نهاد از دولت‌های پرنفوذ می‌خواهد تا به این تخطی وحشت‌ناک حقوق بشری توجه‌ی ویژه‌ی کنند و برای به‌رسمیت‌شناسی گام‌‌های مؤثر بردارند.»

به باور این نهاد، به‌رسمیت‌شناسی آپارتاید جنسیتی به‌عنوان یک جنایت مشهود سبب می‌شود تا عاملان آن در برابر قوانین «پاسخ‌گو شوند و از اعمال ضد بشری علیه زنان پرهیز کنند.»

در همین حال این نهاد از تمامی رسانه‌ها، مجمع‌های فکری، نهادهای اکادمیک و شخصیت‌های روشن فکر و روشن‌گر در سطح جهانی می‌خواهد تا به این کارزار «ارزش‌مند»[به‌رسمیت شناسی آپارتاید جنسیتی] بپیوندند و در سطح ملی و منطقه‌ای، رسمیت‌شناسی آپارتاید جنسیتی به‌عنوان یک اقدام ضد بشری دادخواهی کنند.

به باور این مجمع، این اقدام جهان باعث می‌شود تا دولت‌ها و ساختارهای جهانی در تعاملات شان با اداره‌ی «دیکتاتور» فعلی افغانستان [طالبان]، آپارتاید جنسیتی را یکی از شرط‌های اساسی در نظر بگیرند و راه را برای بهبود وضعیت حقوق زنان فراهم سازند.

این در حالی است که دو روز پیش گروهی از کارشناسان سازمان ملل، با نشر اعلامیه‌ای گفته‌اند که آپارتاید جنسیتی یک «تهدید واقعی» برای میلیون‌ها زن و دختر در سراسر جهان است. «آپارتاید جنسیتی صرفاً یک امکان نظری یا ساختار قانونی نیست، بلکه یک تهدید واقعی و یک واقعیت زنده برای میلیون‌ها زن و دختر در سراسر جهان است – واقعیتی که در حال حاضر به صراحت در حقوق بین‌الملل تدوین  نشده است.» و آنان از کشورها خواسته‌اند که «آپارتاید جنسیتی» در افغانستان را به‌عنوان «جنایت علیه بشریت» به‌رسمیت بشناسند.

طالبان پس از روی کار آمدن مجدد شان بر افغانستان، فرمان‌های متعددی برای محدود ساختن زنان و دختران صادر کرده‌اند. اقداماتی که این گروه را به بدترین گروه «ضدزن» در جهان معرفی کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا