سازمان جهانی بهداشت؛ سال ۲۰۲۴ برای سیستم صحی افغانستان چالش‌برانگیز است

لیدا بارز

سازمان جهانی بهداشت، ۲۰۲۴ را سال پرچالش برای سکتور بهداشتی افغانستان خوانده و گفته است که شهروندان این کشور به‌ویژه زنان و کودکان یک سیستم بهداشتی ناپایدار را تحمل می‌کنند.

سازمان جهانی بهداشت (WHO)، روز پنج‌شنبه، سوم حوت در برگه‌ی اکس خود نگاشته است که مردم افغانستان با کم‌بود مواد غذایی و سوءتغذیه روبه‌رو هستند. به باور این سازمان، این وضعیت بار قابل توجه‌ی بیماری‌های واگیر و غیرواگیر را به‌وجود آورده است که خشک‌سالی شدید و سایر بلاهای طبیعی از جمله زلزله‌های اخیر هرات را دلیل وخیم شدن وضعیت بهداشتی در افغانستانی گفته شده است. 

علاوه بر این، سازمان جهانی بهداشت افزوده است که زنان افغانستانی در وضعیت اسف‌باری قرار دارند. دست‌رسی محدود دختران و زنان به آموزش و معیشت، اوضاع را بدتر کرده است.

به گفته‌ی این سازمان، نیاز به کمک‌های بشردوستانه در افغانستان به طرز چشم‌گیری افزایش یافته است.

طبق این گزارش، شمار نیازمندان از ۱۸.۴ میلیون تن در قبل از آگست ۲۰۲۱ به ۲۳.۷ میلیون تن در سال روان میلادی افزایش یافته است.

در همین حال سازمان جهانی بهداشت، گفته است که زنان و کودکان عواقب این وضعیت اورژانسی را متحمل می‌شوند. زیرا این اقشار که خود را در حاشیه‌‌‌ای جامعه می‌بینند. به باور این سازمان، زنان و کودکان به‌طور فزاینده‌ای در برابر پیامدهای نامطلوب بهداشتی، به‌ویژه در مورد سلامت باروری، مادر، نوزاد و کودک آسیب پذیر هستند. 

درباره‌ی وضعیت مادران در این گزارش آمده است که به‌طور غم انگیز، مرگ و میر مادران قابل پیش‌گیری هر روز جان ۲۴ مادر را می‌گیرد و روزانه ۱۶۷ نوزاد به‌دلایل قابل پیش‌گیری جان خود را از دست می‌دهند.

در گزارش آمده است:‌ «پیش‌بینی می‌شود که سال ۲۰۲۴ یک سال چالش‌برانگیز باشد؛ زیرا سیستم بهداشتی افغانستان هم‌چنین زیر تأثیر سرمایه‌گذاری اندک و مشکلات اقتصادی در همه سطوح قرار دارد.»

سازمان جهانی بهداشت علاوه کرده است که به ۳۵۲ میلیون دالر اضافی برای تکمیل بودجه مجموعی ۴۲۳ میلیون دالری برای ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ نیاز دارد.

دکتر حنان بلخی، مدیر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت برای مدیترانه شرقی، می‌گوید؛ بحران بشردوستانه در افغانستان مستلزم اقدام فوری برای رسیدگی به نیازهای روزافزون صحی، به‌ویژه زنان و کودکانی است که به‌طور نامتناسبی تحت تأثیر این بحران قرار گرفته‌اند. وی افزود که این سازمان (WHO) بر تعهد خود برای هماهنگی تلاش‌ها و ارائه‌ای کمک‌های حیاتی در زمانی که حمایت و هم‌بستگی بین المللی ضروری است، ثابت قدم است.

این در حالی است که سیاست‌های محدود کننده‌ی طالبان بر آموزش دختران و کار زنان، آنان را بیشتر متأثر کرده است. 

پیش از این، شاخه‌های مختلف سازمان ملل متحد نیز در گزارش‌های خود گفته بود که ۹۰ درصد از متأثر شده‌گان زلزله‌های اخیر هرات، زنان و کودکان اند. 

در همین حال، لیو دپنگ، نماینده‌ی سازمان جهانی بهداشت برای افغانستان گفت که سیاست‌های محدود‌کننده‌ی طالبان موانع جدی را در زمینه‌ی ارایه خدمات بهداشتی به مردم به‌ویژه برای زنان در کشور ایجاد کرده است.

این مقام سازمان جهانی بهداشت هشدار داد که زنده‌گی میلیون‌ها زن و کودک در افغانستان با خطر روبه‌رو است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا