توماس وست: درباره‌ی حقوق زنان افغانستانی سازگاری جهانی وجود دارد

لیدا بارز

توماس وست، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا در امور افغانستان پس از بررسی نشست دوحه گفته است که یک «اجماع قوی» در میان کشورها در مورد منافع جمعی در افغانستان وجود دارد. او به درخواست کشورها برای احترام به حقوق زنان و دختران از جمله حق آموزش آنان در افغانستان و مبارزه با تروریزم اشاره کرد.

آقای وست صبح امروز جمعه، چهارم حوت با نشر پیام‌های جداگانه‌ای در مورد افغانستان و پس از نشست دوحه، در اکس از بازگشت خود به واشنگتن پس از پایان نشست نمایندگان کشورها به میزبانی سازمان ملل در دوحه خبر داده است.

نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا در امور افغانستان، با مفید خواندن نشست دوحه گفته است که نمایندگان کشورها به احترام به حقوق بشر و حقوق زنان در این کشور تاکید کردند. 

توماس وست نگاشته است: «یک اجماع قوی در مورد منافع جمعی در افغانستان وجود دارد. هیچ کشوری نمی‌خواهد شاهد ظهور تهدید تروریسم در افغانستان باشد. همه خواهان بازگشت زنان و دختران به مکاتب متوسطه، دانشگاه، کار و زندگی عمومی هستند.»

این دیپلمات امریکایی افزوده است که در زمینه‌ی رشد اقتصادی، حمایت از مردم افغانستان، تداوی معتادان و حمایت از حقوق زنان و دختران به‌ویژه بازگشت آنان به مکتب و دانشگاه، در این کشور هماهنگی بیشتری نیاز است. 

نمایندگان کشورها در دومین نشست دوحه برای افغانستان، به رهبری سازمان ملل متحد، در ۱۸ و ۱۹ فبروری در قطر حضور یافتند. 

سازمان ملل متحد، شروط طالبان مبنی بر اشتراک در این نشست را نپذیرفت. 

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد در پایان این نشست گفت که حضور نیافتن طالبان در این نشست، صدمه‌ی در روند نشست دوحه نرسانده است. گوترش افزود که این گروه شرط‌هایی را مطرح کرده بود که مثابه‌ی به‌رسمیت‌ شناسی و غیرقابل قبول بود.

این نشست به هدف «ارزیابی مستقل افغانستان» و تعیین نماینده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل متحد برای افغانستان برگزار شد. 

به نمایندگی از زنان افغانستانی، محبوبه سراج، شاه‌گل رضایی و میترا مهران در این نشست حضور یافتند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا