سازمان ملل: زلزله‌های هرات چالش‌های مبتنی بر جنسیت را تشدید کرده است 

آی‌نور سعیدپور

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد (یوناما)، گزارشی در مورد پیامدهای مخرب و نیازهای پس از  زلزله‌های ولایت هرات را منتشر کرده است. یوناما گفته است که برای امدادرسانی به آسیب‌دیدگان این حادثه به 402.9 میلیون دالر امریکایی ضرورت است. بر اساس این گزارش بیش‌تر آسیب‌دیدگان این حادثه‌ی طبیعی زنان و کودکان اند که نیاز به حمایت فوری دارند.   

یوناما، امروز (پنج‌شنبه، سوم حوت) با نشر گزارشی گفته است که در اثر این زلزله‌های مرگ‌بار هرات بیش از 1500 کشته و بیش از 2600 زخمی بر جای گذاشت. 

 سازمان ملل گفته است که زمین لرزه‌ها چالش‌های مبتنی بر جنسیت را تشدید کرده است، به طوری که مشاغل متعلق به زنان به شدت تحت تأثیر قرار گرفته‌اند. بنابر آمار موجود در این گزارش، از میان ۶۰ تا ۷۰درصد زنان متاثر شده، تنها ۱۰ درصد آنان دوباره به فعالیت آغاز کرده‌اند. 

 این وضعیت زنان و دخترانی را که در حال حاضر تحت محدودیت‌های شدید از جمله طرد شدن از بیش‌تر حوزه‌های زندگی روزمره و عمومی از جمله دست‌رسی به کار و تحصیل قرار دارند، بیش‌تر فرسایش داده است. 

این گزارش شکاف‌های قابل توجهی را در آمادگی و واکنش در برابر بلایا در هرات، به ویژه در مناطق روستایی، با مسکن‌های بومی غیرمقاوم در برابر زلزله، نشان می‌دهد. تأثیر نامتناسب بر زنان (58 درصد تلفات) بر ضرورت ابتکارات پاسخ‌گوی جنسیتی و حمایت مناسب از بخش‌های مختلف جمعیت تأکید می‌کند. 

بخش مسکن بزرگ‌ترین آسیب را از زلزله‌ی هرات متحمل شده که به 49 هزار و 578 خانه خسارت وارد و 13هزار 516 خانه به گونه‌ی کامل ویران شده است. 

بر اساس گزارش یوناما، آموزش و پرورش دومین بخش متاثر از زلزله‌های سال گذشته‌ی هرات است. و در حال حاضر 180 هزار دانش‌آموز و 4390 معلم با اختلال مواجه هستند. بخش کشاورزی که بیش‌ترین مشاغل و درآمد در مناطق آسیب دیده را به خود اختصاص داده است، با شکست های قابل توجهی مواجه شده است. 

گفتنی‌ست که ین ارزیابی شامل ۹ منطقه با جمعیتی در حدود ۲,۲ میلیون نفر است. این نشان می دهد که بیش از ۲۷۵ هزار نفر تحت تاثیر قرار گرفته‌اند. از این میان ۱۷ هزار و ۳۵۸ زن باردار، ۱۷هزار و ۱۴۶ کودک، ۳ هزار و۹۷۶ خانوار دارای معلولیت شدید، ۳۲۰۷ خانوار سال‌مند، 6 هزار و 806 خانوار تحت سرپرستی زنان، 3176 فرد مبتلا به بیماری های مزمن و 147 هزار کودک زیر 18 سال بیشترین آسیب را دیده اند. جوامع روستایی و آسیب پذیر بیش‌ترین آسیب را متحمل می شوند. 

زمین‌لرزه‌ی ۶.۳ ریشتری هرات بیش‌تر ولسوالی‌های زنده‌جان و انجیل این ولایت را متاثر ساخت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا