زنان معترض: جهان بر طالبان فشار وارد کند 

آی‌نور سعیدپور

گروه از زنان معترض موسوم به «جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان» از سازمان ملل متحد و جامعه‌ی جهانی خواسته است که فشار بر طالبان را افزایش دهد و این گروه را مجبور به رعایت حقوق بشری به ویژه حقوق زنان کنند.  

جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان، روز (چهارشنبه، دوم حوت) در پاکستان تجمع اعتراضی برگزار کردند. این زنان معترض گفته اند که از هر نشستی که باعث بیرون رفت افغانستان از وضعیت کنونی شود، حمایت می‌کنند. 

این زنان در پیوند به نشست دو روزه‌ی سازمان ملل متحد که در دوحه برگزار شد، موضع زنان معترض را اعلام کردند. آنان تاکید کرده‌اند که بر رعایت حقوق بشری، حقوق زنان، آزادی‌ها در بعدهای مختلف، دموکراسی و عدالت اجتماعی پافشاری دارند و برای رسیدن به این موضع‌شان از مبارزه دست نخواهد کشید. 

در بخش از قطع‌نامه‌ی این زنان معترض که در شبکه‌ی اجتماعی اکس منتشر کرده است، آمده است که آنان از هر نشست و گفت‌و‌گوی معنی‌دار در پیوند به بهبود وضعیت افغانستان حمایت کرده‌اند: « از هر نشستی که قرار باشد افغانستان را از منجلاب بدبختی و سیه‌روزی بیرون بکشد، زنان معترض از آن حمایت خواهند کرد.» 

این زنان معترض هم‌چنان از موضع‌گیری نمایندگان افغانستان در نشست دوحه را دقیق و به‌جا عنوان کرده و از آن استقبال کرده است و تاکید کرده‌اند که فریاد و سخن میلیون‌ها انسان از حنجره‌ی آنان در این نشست انعکاس کرده است. 

دومین دور نشست سازمان ملل متحد در امور افغانستان با حضور نمایندگان ویژه کشورها در روزهای یکشنبه و دوشنبه، ۱۸ و ۱۹ فبروی در دوحه برگزار شد. از طالبان نیز برای شرکت در این نشست دعوت شده بود، اما طالبان به‌دلیل پذیرفته نشدن شروطشان در آن شرکت نکردند. 

گفتنی‌ست که در نشست دوحه، پنج نفر به نمایندگی از جامعه‎ی مدنی و زنان افغانستانی در این نشست اشتراک کرده بودند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا