وزارت خارجه‌ی امریکا نشستی درباره زنان افغانستان برگزار می‌کند

لیدا بارز

وزارت خارجه‌ی امریکا و دانشگاه بوستون قرار است نشستی را در ۲۷ فبروری درباره‌ی «مقاومت اقتصادی زنان افغانستان» برگزار کنند.

دانشگاه بوستون (BU)، با نشر مطلبی در وب‌سایت این نهاد نگاشته است که راشل بروله، در رهبری از این دانشگاه و برای اتحاد و مقاومت اقتصادی زنان افغانستانی با همکاری وزارت خارجه‌ی امریکا، این نشست را برگزار می‌کنند.

مدرسه‌ی مطالعات جهانی «فردریک اس. پردی و بوستون» در این بیانیه‌ی نوشته‌اند که آن‌ها، همراه با ۱۰ کالج و دانشگاه دیگر از سراسر ایالات متحده و فراتر از آن، «شبکه‌ی دانشگاهی برای زنان افغانستان» را با همکاری دانشگاه آمریکایی افغانستان راه اندازی کردند. این شبکه گفته است که به میزبانی شورای زنان ایالات متحده و افغانستان، بر حمایت از زنان و دختران افغانستان، متمرکز است که با بدترین تبعیض در جهان روبه‌رو هستند.

راشل بروله، گفته است که او در اوایل ماه فبروری سال جاری در ملاقات با سایر مؤسسات در باره‌ی زنان و دختران افغانستانی صحبت کرده‌اند. آنان اعلان کردند که اقداماتی در زمینه‌ی ایجاد و تمویل بورسیه‌های آموزشی برای دانش‌جویان دختر افغانستانی و حمایت از زنان هنرمند افغانستان از طریق کمپین «من با تو می ایستم» ایجاد کرده‌اند. 

این دانشگاه نوشته است که پس از بازگشت طالبان در اگوست ۲۰۲۱، این گروه دختران بالاتر از ۱۲ سال را از رفتن به مکتب منع کرده و حقوق زنان را برای کار، تردد آزاد و رفتن به مکان‌های عمومی محدود کرده است. 

در همین حال، رینا امیری و تام وست، نمایندگان ويژه‌ی امریکا از برگزارکنندگان این نشست‌اند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌ی امریکا هم آنجا سخن‌رانی خواهد کرد.

این نشست در چارچوب ابتکار «ائتلاف برای مقاومت اقتصادی زنان افغانستان» برگزار می‌شود. وزیر خارجه‌ی امریکا در سپتامبر ۲۰۲۲ این ائتلاف را راه‌اندازی کرد.

برپایه اطلاعیه‌ای منتشر شده، نشست در مقر وزارت خارجه‌ی امریکا برگزار خواهد شد.

برگزاکنندگان این نشست گفته‌اند که این نشست بر سرمایه‌گذاری‌های حیاتی، مشارکت‌ و سیاست‌های مورد نیاز برای تسریع پیش‌رفت اقتصادی، کارآفرینی و آموزش زنان افغانستان، تمرکز خواهد کرد.

میزبانی از شورای زنان ایالات متحده و افغانستان و تقویت برنامه‌های آموزشی، بهداشت، توان‌مندسازی اقتصادی و رهبری مدنی اعضای شورا برای زنان در افغانستان، از جمله فعالیت‌های این دانشگاه است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا