گوترش خوستار حضور معنادار زنان افغانستانی در تمام عرصه‌ها شد

لیدا بارز

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد می‌گوید که باید زنان و دختران در افغانستان به شکل معنا‌دار، در همه عرصه‌های زندگی اشتراک داشته باشند.

دبیر کل سازمان ملل متحد، امروز سه‌شنبه، ۱ حوت با نشر پیام‌های جداگانه‌ای در برگه‌ی اکس خود ممنوعیت آموزش و کار زنان و دختران توسط طالبان در افغانستان را «ظالمانه» خوانده و خواستار رفع این محدودیت‌ها شده است.

آقای گوترش، در پیام‌های جداگانه‌ای درباره‌ وضعیت حقوق بشری گفته است که بسیاری از شهروندان افغانستان فقیر هستند، برای تأمین غذای خود تلاش می‌کنند و بدون دست‌رسی به آموزش، مراقبت‌های بهداشتی یا کار زنده‌گی می‌کنند.

به گفته‌ی گوترش، بیش از نیمی از جمعیت کشور در سال روان به کمک نیاز خواهند داشت، اما طرح واکنش بشردوستانه‌‌ی سازمان ملل متحد کم‌تر از سه درصد از بودجه مورد نیاز را دریافت کرده است.

هم‌چنین، دبیر کل سازمان ملل، در کنفرانس خبری خود در پایان نشست دوحه گفت که طالبان مطالبات کشورهای جهان که همانا تشکیل حکومت همه‌شمول است را برآورده نمی‌کند اما انتظار دارند کشورها این گروه را به‌رسمیت بشناسند. در عین حال، کشورها نیز به دلیل برآورده نشدن انتظارات شان به‌ویژه حقوق زنان، از به رسمیت شناختن طالبان خودداری می‌کنند. 

از سوی هم، کمیته رفع تبعیض علیه زنان سازمان ملل متحد به‌تازه‌گی در اعلامیه‌ای گفته که سیاست‌های تبعیض‌آمیز طالبان ممکن به آزارواذیت جنسیتی تبدیل شود که در اساس‌نامه دادگاه کیفری بین‌المللی رُم به‌عنوان جنایت علیه بشریت شناخته شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا