کمک برنامه‌ی جهانی غذا به دانش‌آموزان در افغانستان

حدیث حبیب‌یار

برنامه جهانی غذا در افغانستان، از کمک مواد غذایی به بیش از پنج میلیون و ۵۰۰ هزار دختر و پسر دانش‌آموز در مکتب‌های ابتدایی در یک سال گذشته خبر داد.

برنامه جهانی غذا (WFP) امروز ۱۹ فبروری در صفحه‌ی اجتماعی اکس‌اش می‌گوید که در یک سال گذشته به بیش از ۱.۵ میلیون دختر و پسر در مکتب‌های ابتدایی مواد خوراکی توزیع کرده است.

این نهاد افزوده که در این مدت ۱۴۴۰۰۰ از دختران دانش‌آموز مواد غذایی از جمله بیسکویت مکتب، روغن و آرد دریافت کردند.

برنامه جهانی غذا نگاشته که هدف از این برنامه تقویت ذهن دانش‌آموزان برای مطالعات و آموزش بیش‌تر است.

این نهاد گفت: “این مواد غذایی که شامل آرد، روغن و بیسکویت می‌شود به آنان کمک می‌کند تا روی مطالعه‌شان متمرکز بمانند، بهتر یاد بگیرند و غذا را به خانواده‌های‌ شان برگردانند.”

برنامه‌ی جهانی غذا، روز گذشت نیز از توزیع کمک‌ها برای تقريبا ۶ میلیون زن و کودک به‌خاطر کاهش‌دادن به سوءتغذی در افغانستان، اطلاع داد.

پس از روی کار آمدن مجدد طالبان در افغانستان، و ممنوعیت زنان و دختران از رفتن به مکتب‌ها و دانشگاه‌ها وضعیت اقتصادی مردم این کشور رو به وخامت رفته است. وضع قوانین سخت‌گیرانه‌ی طالبان بر شهروندان به‌ویژه زنان و دختران، افزایش روز‌افزون نرخ مواد خوراکی و سوختی و تعامل نکردن جهان با طالبان از موارد بحران اقتصادی و بشری در این کشور است.

این در حالی‌ست که چندی پیش کمیته بین‌المللی نجات نیز از ذکر نام افغانستان در فهرست ۲۰ کشور در خطر بحران انسانی، خبر داده بود.

این کمیته سال ۲۰۲۴ میلادی را یک سال «پر خطر» برای افغانستان، بخصوص زنان و دختران باز مانده از آموزش عنوان نمود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا