بریتانیا و جاپان راه‌های حمایت از زنان افغانستانی را بررسی می‌کنند

آی‌نور سعیدپور

بریتانیا برای افغانستان می‌گوید که با جاپان میزگرد زنان، صلح و امنیت را میزبانی می‌کنند. بریتانیا و جاپان با هم‌دیگری در مورد راه‌های هم‌کاری و حمایت از زنان افغانستانی بحث می‌کنند.

بریتانیا برای افغانستان، با نشر پیامی در شبکه‌ی اجتماعی اکس از برگزاری این نشست همراه با جاپان خبر داده است. این نهاد نگاشته است که حقوق زنان و دختران قابل مذاکره نیست.

این نهاد هم‌چنان می‌گوید که در این نشست در مورد این‌که چه کارهای بیش‌تری می‌توانند برای حمایت از زنان و دختران در افغانستان انجام دهند، بحث می‌کنند.

بررسی برای چگونگی حمایت از زنان افغانستانی در حالی از سوی این دو کشور صورت می‌گیرد که زنان اکنون از ابتدایی‌ترین حقوق شان نیز محروم‌اند.

طالبان پس از به دست گرفتن قدرت با صدور بیش از ۵۰ فرمان بر کار، آموزش، آزادی تحرک، سفر و تمامی فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی و مدنی زنان محدودیت وضع کرده‌اند.

هرچند این اقدام طالبان با واکنش‌های گسترده‌ی داخلی و بین‌المللی به همراه بوده و سازمان‌های مختلف بین‌المللی، کشورها و سازمان ملل از طالبان خواسته که فرمان‌های شان بر زنان را لغو کنند. اما این گروه نه تنها که خواست‌های جامعه‌ی جهانی را نپذیرفته بل محدودیت‌ها بر زنان را تشدید کرده اند.

طالبان بعد از حاکمیت دوباره در افغانستان در آگست سال ۲۰۲۱، دختران بالاتر از صنوف ششم را از رفتن به مکتب منع کرده و در اواخر سال ۲۰۲۲ دروازه‌های دانشگاه‌ها را نیز به روی دختران و زنان بستند.

علاوه بر این، طالبان کار زنان را در تمام سازمان‌های غیردولتی و اکثر ارگان‌های دولتی ممنوع کرده و در بسیاری بخش‌های دیگر محدودیت‌های را بر آنان اعمال کرده‌اند.

طالبان هم‌چنان خواست‌ها مبنی بر رعایت حقوق زنان را مداخله در امور داخلی افغانستان عنوان می‌کنند. ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان هموراه ادعاها و گزارش‌ها مبنی بر نقض حقوق زنان را رد کرده و تاکید می‌کند که حقوق زنان مطابق به شریعت اسلامی تامین است.

گفنی‌ست که این نشست در حالی صورت می‌گیرد که دوحه، پایتخت قطر نیز میزبان نشست در مورد افغانستان است. در این نشست نمایندگان ویژه‌ی ۲۸ کشور به شمول دبیرکل سازمان ملل اشتراک کرده است. 

دیدار نماینده‌ ویژه‌ی بریتانیا با نمایندگان زنان افغانستانی در دوحه

X/UK4Afghanistan

بریتانیا برای افغانستان، هم‌چنان با نشر پیام جداگانه‌ی می‌گوید که نماینده‌ی ویژه‌ی بریتانیا و کاردار این کشور با نمایندگان جامعه‌ی مدنی و زنان افغانستانی در دوحه دیدار و گفت‌وگو کرده است.

این نهاد با نشر پیامی در شبکه‌ی اجتماعی اکس، هم‌زمان با روز اول نشست دوحه از این دیدار خبر داده است.

بریتانیا برای افغانستان، هم‌چنان گفته است که جامعه‌ی مدنی نقش حیاتی در افغانستان ایفا می‌کند. این نهاد تاکید کرده که صدای آنان باید شنیده شود.

گفتنی‌ست که سه زن؛ میترا مهران، شاه‌گل رضایی و محبوبه سراج به نمایندگی از زنان افغانستانی در این نشست شرکت کرده‌اند. 

در اولین روز نشست دوحه، مذاکرات از سوی نمایندگان ویژه‌ی کشور‌های مختلف انجام شد. بر اساس گزارش‌ها آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد که دی‌روز یک‌شنبه وارد شهر دوحه پایتخت قطر شده بود، عصر روز نشست دوحه را در عقب دروازه‌های بسته، رسماً افتتاح کرد.

از طالبان برای شرکت در نشست دوحه دعوت شده بود؛ اما به دلیل این‌که به عنوان طرف اصلی افغانستان دعوت نشده بودند، مشارکت خود را مفید ندانستند و در آن شرکت نکردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا