سازمان ملل: ۹۰ درصد قربانیان زلزله‌های هرات، زنان اند

لیدا بارز

صندوق جمعیت ملل متحد، گفته است بیش‌تر از نود درصد کشته‌ شده‌گان زلزله در هرات، زنان و کودکان بودند و این نهاد به اولویت دادن به نیازها و مراقبت‌های اضطراری بهداشتی زنان و دختران متاثر از زلزله‌های اخیر در هرات و ولسوالی های اطراف ادامه می‌دهد. 

صندوق جمعیت ملل متحد (UNFPA)، با نشر گزارشی امروز سه‌شنبه، ۲۴ دلو در برگه‌ای اکس خود نگاشته است که بیش از ۳۱ هزار و هشت‌صد نفر تحت تاثیر زمین لرزه‌های اخیر هرات قرار گرفته‌اند، از جمله نزدیک به ۷۵۰۰زن باردار و ۳۸ هزار دختر نوجوان شامل متضرر شده‌گان این رویدادها اند. 

این نهاد امداد رسان سازمان ملل متحد می‌گوید که کلینیک‌های سیار برای ارائه‌ی خدمات حیاتی بهداشت باروری و حفاظت را برای زنان و دختران با مشکل‌ مواجه‌اند، در دست‌رس قرار داده‌اند.

در این گزارش هم‌چنان آمده است که صندوق جمعیت ملل متحد، در حال هماهنگی با مقامات محلی و شرکا در پاسخ است و چهار چادر [خیمه‌های سیار] و ۹ مرکز بهداشتی سیار را برای ارائه‌ی خدمات سلامت مادر، توصیه‌های باروری و حمایت روانی اجتماعی، از جمله مراقبت‌های اضطراری زنان و زایمان، فراهم کرده است. 

گفتنی‌ است که در این کمک‌های بهداشتی، بسته‌های داروها و لوازم بهداشت باروری برای اطمینان از زایمان ایمن، همراه با لوازم بهداشتی ضروری نیز توزیع می‌شود. 

این نهاد گفته است که برای زلزله‌زنده‌گان، سرپناه اضطراری، پتو و لباس گرم هم‌چنان در اولویت هستند زیرا خانواده‌ها خود را برای زمستان سخت آماده می‌کنند.

زمین لرزه‌ها زمانی هرات را لرزاند که دو سوم جمعیت افغانستان برای زنده ماندن به کمک‌های بشردوستانه‌ای بین‌المللی، نیاز داشتند/دارند و میزان سوءتغذیه، از جمله در میان زنان باردار و شیرده، به سطح «هشدار»رسیده است.

در همین حال، دیروز سازمان دیده‌بان حقوق بشر، نیز با نشر گزارشی با توجه به وضع رو به وخامت بهداشت زنان در سراسر کشور گفت که وضع محدودیت‌ها از سوی طالبان بر زنان و دختران، دست‌رسی به مراقبت‌های بهداشتی را نه تنها با مشکل مواجه کرده بلکه سلامت آنان را نیز به‌خطر انداخته است. این نهاد حقوق بشری، علاوه کرد که این اقدام طالبان و سیاست‌های آنان باعث کم‌بود کارکنان بهداشتی زن، در آینده‌ خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا