سارا واحدی: حذف زنان از نشست دوحه ۲۰۲۰، عامل بحران کنونی‌ست

آی‌نور سعیدپور

سارا واحدی، زن کار آفرین افغانستانی که اخیراً در فهرست جوانان تاثیرگذار زیر ۳۰ سال در مجله بین‌المللی فوربس قرار گرفت، می‌گوید که حذف زنان و جوانان از نشست صلح دوحه در سال ۲۰۲۰، باعث به‌وجود آمدن بحران کنونی وضعیت حقوق بشری به ویژه زنان شده است.

سارا واحدی، با نشر پیامی در شبکه‌ی اجتماعی اکس نگاشته است که وی در پارلمان اروپا در مورد پیامدهای حذف زنان از نشست دوحه ۲۰۲۰ تاکید کرده است.

خانم واحدی هم‌چنان افزوده است که حذف زنان از جریان گفت‌وگوی‌های صلح دوحه باعث شده است که طالبان حقوق اساسی بشر را آشکارا نقض کند. وی، هم‌چنان می‌گوید که اکنون افغانستان تنها کشوری در جهان است که زنان و دختران در آن از حق آموزش محروم اند.

به تاریخ ۲۹ فبروری ۲۰۲۰ ایالات متحده‌ی امریکا و طالبان توافق‌نامه‌ی آوردن صلح به افغانستان یا توافق‌نامه‌ی دوحه را امضا کردند. امضای این توافق‌نامه به خروج امریکا از افغانستان و تسلط دوباره‌ی این گروه بر افغانستان منجر شد.

پیش از این نیز انتقادهای گسترده از توافق‌نامه‌ی دوحه و نادیده گرفتن حقوق زنان در این مورد وجود داشته است. 

ممنوعیت آموزش دختران و زنان، ممانعت از کار زنان در سازمان‌ها و نهادهای غیردولتی و سایر محدودیت‌های وضع شده از سوی طالبان بر زنان در زندگی اجتماعی زنان را در بعدهای گسترده متاثر کرده و آنان را از زندگی عمومی حذف کرده است

با وصف فشارهای بین المللی و اعترض‌های داخلی از سوی فعالان حقوق زنان در مورد رعایت حقوق زنان، اما طالبان بارها گفته‌اند که در چارچوب قوانین اسلامی از حقوق زنان در افغانستان، حمایت می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا