رینا امیری: بحران بهداشت در افغانستان نتیجه‌ی سیاست طالبان بر زنان است

حدیث حبیب‌یار

رینا امیری، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای زنان و حقوق بشر در افغانستان گفته است که بحران نظام بهداشت در افغانستان محصول ممنوعیت‌های آموزشی طالبان بر زنان است.

رینا امیری، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا دیروز دوشنبه (۲۳ دلو ۱۴۰۲) به مناسبت روز جهانی علم و زنان در شبکه اکس‌اش نوشت که افغانستان با کمبود پرستار و پزشک‌های زن روبرو است. “بحران نظام صحی محصول سیاست‌های افراطی طالبان است.”

او، گفت: «در روز بین المللی علم و زنان، باید از زنان و دختران افغانستان یاد کنیم که حق‌شان برای خدمت به کشور به عنوان داکتر، مهندس، دانشمند و شغل‌های دیگر سلب شده است.»

هم‌زمان با این گزارش‌های اخیر سازمان‌های بین‌المللی نیز حاکی از آن است که پس از تسلط طالبان، شمار زیادی از پرستارها و پزشک‌ها افغانستان را ترک کرده‌اند و محدودیت‌های بی‌شمار طالبان به نظام بهداشتی آسیب‌زده است.

دیدبان حقوق بشر نیز روز دوشنبه در گزارشی گفت که کاهش کمک‌های خارجی و محدودیت‌های طالبان بر زنان، نظام صحی افغانستان را به‌شدت آسیب زده و حق سلامت میلیون‌ها نفر را به خطر انداخته است.

در گزارش دیدبان حقوق بشر با عنوان «فاجعه‌ای برای آینده‌ی قابل پیش‌بینی بحران بهداشت و درمان افغانستان» آمده که پس از تسلط طالبان بر افغانستان، اقتصاد این کشور فروپاشیده و به زیرساخت‌های مراقبت‌های صحی افغانستان آسیب جدی وارد کرده است.

این سازمان افزود: «در کنار کاهش کمک‌های خارجی، سیاست‌ها و عمل‌کرد نادرست طالبان این بحران را تا حد زیادی تشدید کرده و با ادامه‌دادن به ممنوعیت‌های آموزشی برای دختران و زنان افغانستان در بخش مراقبت‌های بهداشتی، زنان این کشور در آینده‌ی نزدیک به شدت با کمبود کارکنان بهداشتی زن مواجه خواهند شد.»

نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا و دیدبان حقوق بشر در حالی از کمبود پزشک‌های زن در افغانستان سخن می‌گویند که طالبان بحران نظام بهداشتی در افغانستان را همواره رد می‌کنند.

وزیر صحت طالبان در ۱۶ دلو مدعی شد که پس از تسلط این گروه بر افغانستان، بیش از ۳۰۰ کلینیک و شفاخانه در سراسر افغانستان ساخته  شده است.

قلندر عباد گفته بود که وزارت صحت توانسته است فعالیت سازمان‌های صحی جهانی را با نیازهای صحی افغانستان هماهنگ کند. و بحران نظام صحی در افغانستان واقعیت ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا