برنامه‌ی آموزشی سازمان ملل برای زنان قابله در قندهار

حدیث حبیب‌یار

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، یک برنامه‌ی آموزشی ۱۲ روزه‌ی قابلگی را در ولایت قندهار در جنوب افغانستان، ترتیب داده‌ تا فرصت‌های شغلی بهتری را برای زنان و دختران افغانستانی فراهم کند.

دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان یا UNHCR، امروز (۱۲ فبروری ۲۰۲۴) با نشر تصویری در برگه‌ی اجتماعی اکس‌اش از یک برنامه‌ی آموزشی قابلگی برای زنان و دختران محروم از آموزش در افغانستان، خبر می‌دهد.

این نهاد نگاشته است که این برنامه به هدف فراهم‌شدن فرصت‌های کاری بیش‌تر و بهتر برای زنان و دختران افغانستان با حمایت کشور جاپان راه‌اندازی شده است.

دفتر کمیساریای عالی پناهندگان هم‌چنان افزوده که این برنامه برای مدت ۱۲ روز در ولایت قندهار افغانستان، ادامه دارد و زنانی‌که درین برنامه شامل استند از برگزاری آن ابراز خرسندی می‌کنند.

حسینه، دانش‌آموز قابلگی در این برنامه به نهاد کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان گفته است که چنین برنامه‌هایی برای زنان و دختران کمک می‌کند تا کسب درآمد نموده و نیاز‌های مادی خود و خانواده‌های شان را رفع نمایند. “از این‌که در این برنامه حضور دارم بسیار خوشحالم، این برنامه به من کمک می‌کند تا شغل خوبی پیدا کنم.”

این در حالی‌ست که کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان گفته بود که افغانستان یکی از کشورهای با نرخ بالای مرگ‌ومیر مادران و کودکان در جهان است.

این نهاد روز (یک‌شنبه، ۷ عقرب) با نشر پستی در اکس نوشته بود که در سال ۲۰۲۰ روزانه حدود ۲۰ زن در افغانستان، هنگام زایمان یا در حالت بارداری جان می‌دادند.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان هم‌چنان گفته بود که برای مقابله با مرگ‌ومیر مادران و کودکان، در یک برنامه‌ی دوساله، قابله‌هایی را برای مناطق دوردست افغانستان آموزش می‌دهد.

این نهاد افزوده بود که دانشجویانی که در این برنامه آموزش داده می‌شوند، از مناطق دوردست و با دسترسی محدود به خدمات صحی هستند و پس از پایان دوره‌ی دو ساله، سند فراغت دریافت خواهند کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا