عفو بین‌الملل بار دیگر خواستار آزادی دو فعال آموزش دختران شد

آی‌نور سعیدپور

درحالی‌که پیش از سه ماه از زندانی‌بودن احمدفهیم عظیمی و صدیق‌الله افغان از فعالان آموزش دختران توسط طالبان می‌گذرد؛ سازمان عفو بین‌الملل بار دیگر از طالبان خواست که این دو فعال آموزش را آزاد کنند.

سمیرا حمیدی، کمپاینر بخش افغانستان سازمان عفو بین‌الملل با باز نشر نامه‌ی این سازمان در صفحه‌ی اکس خود که عفو بین‌الملل آنرا جمعه‌ی گذشته خطاب به رییس استخبارات طالبان نوشته بود؛ خواستار آزادی فوری این دو فعال آموزش شد. 

بانو حمیدی می‌گوید با آن‌که هیچ مدرکی علیه این دو فعال وجود ندارد، طالبان آنان را در یک محاکمه ناعادلانه مجرم شناخته و زندانی کرده‌است.

او، افزوده که فراموش نکنید، از اداره استخبارات طالبان برای آزادی احمدفهیم عظیمی و صدیق‌الله افغان درخواست بدهید.

در نامه‌ی عفو بین‌الملل عنوانی رییس استخبارات حکومت طالبان آمده که این دو فعال حق آموزش که با یک سازمان آموزشی به نام “فکر بهتر” همکاری می‌کردند، در ۱۷ اکتوبر سال گذشته از سوی استخبارات طالبان در منطقه‌ی کارته چهار کابل دست‌گیر شده‌اند.

عفو بین‌الملل مدعی شده که این فعالان در زندان‌ شکنجه و از محاکمه عادلانه و حقوق بشری‌شان محروم شده‌اند.

پیش از این نیز برخی سازمان‌های مختلف حقوق بشری، فعالان مدنی، زنان معترض و فعالان حقوق زن طالبان را متهم به نقض گسترده‌ی حقوق بشر  کرده‌است، ادعاهایی‌که از سوی مقام‌ها و سخن‌گویان طالبان رد شده‌است. طالان مدعی‌اند که حقوق تمام شهورندان افغانستان به‌ویژه زنان را مطابق با شریعت اسلامی تامین کرده‌اند.

گفتنی‌ست که طالبان در بیش از دو سال حاکمیت‌شان در افغانستان، بارها منتقدان حکومت شان از جمله فعالان حق آموزش، زنان معترض و فعالان حقوق زن را به اتهام‌های مختلف بازداشت کرده که تعدادی از آنان دوباره آزاد شده و تعدادی هم‌چنان در زندان بسر می‌برند.

حکومت طالبان در بیش از دو سال گذشته، آموزش دختران بالاتر از صنف ششم و سپس در دسمبر سال ۲۰۲۲ تحصیل آنان را در دانش‌گاه‌ها نیز ممنوع کرد.

این اقدام‌های طالبان به طور گسترده در سطح بین‌المللی محکوم شده؛ اما حکومت طالبان هنوز به دختران اجازه‌ی ادامه آموزش را نداده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا