خالد حنفی: زنان بازداشت نشدند؛ بلکه گدا‌ها جمع‌آوری شدند

لیدا بارز

در پی دست‌گیری زنان و دختران در نقاط مختلف کشور از جمله شهر کابل، محمدخالد حنفی، وزیر امر بالمعروف طالبان، در یک همایشی در استان خوست، ضمن رد بازداشت زنان می‌گوید که آنان تگدی‌گران را از سطح شهر کابل جمع آوری کرده‌اند. 

هم‌زمان با محکومیت شدید طالبان مبنی بر بازداشت، شکنجه ‌و زندانی زنان و دختران، محمد خالد حنفی، وزیر امر بالمعروف گروه طالبان، روز چهارشنبه، ۱۱ دلو، در همایشی که در ولایت خوست داشت؛ با رد خبرهای بازداشت، ربودن و شکنجه‌ی زنان از سوی اعضای این گروه، مدعی شد که «مجاهدین» تنها زنان گدا را از شهر کابل جمع‌آوری کرده‌اند تا به آنان کمک‌رسانی شود. 

حنفی گفت؛ ویدیوهای نشر شده در شبکه‌های مجازی، از بازداشت زنان و دختران در کابل، «جعلی و تبلیغات» است. 

وزیر امر بالمعروف، در حالی این ادعا را مطرح کرد که ویدیوهای منتشر شده از کابل، جریان بازداشت شماری از زنان و دختران را به بهانه‌ی «بی‌حجابی» از سوی ماموران طالبان نشان می‌دهند. منابع نزدیک به برخی از زنان و دختران بازداشت شده گفتند که آنان پس از چند شبانه‌روز زندانی شدن، در بدل پرداخت پول هنگفت به فرماندهان طالبان، آزاد شده‌اند. 

از سوی هم سازمان ملل متحد، دیده‌بان حقوق بشر و سازمان عفو بین‌الملل در جریان یک ماه اخیر، ضمن تایید این اقدام طالبان، گفته‌اند که بازداشت زنان و دختران عمدتاً از مناطق هزاره و تاجیک نشین و به بهانه‌ی «بی‌حجابی» از سوی طالبان، صورت گرفته است. 

اداره‌ی امر بالمعروف، در حالی خبر بازداشت زنان را رد می‌کند که چندی پیش، مجاهد، سخن‌گویی این گروه در صحبت با تلویزیون طلوع نیوز، بازداشت دختران را تایید و دست‌گیری آنان را مطابق به «شریعت» خواند. 

طالبان در یک ماه اخیر دست به موج جدیدی از بازداشت و سرکوب زنان زده‌اند. این گروه شماری از زنان و دختران را که پوشش مد نظر آنان را ندارند؛ بازداشت، سرکوب و شکنجه می‌کنند. این اقدام طالبان پس از این شکل گرفت که شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشست که در ماه دسامبر ۲۰۲۳، برگزار کرد؛ اعضای آن برای تعیین یک نماینده‌ی ویژه‌ی  به افغانستان، موافقت کردند.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا