دادخواهی برای به رسمیت‌شناسی “آپارتاید جنسیتی”

آی‌نور سعیدپور

در حالی‌که زنان در افغانستان هم‌چنان محرومیت از حقوق اساسی‌شان را تجربه می‌کنند؛ شماری از زنان در خارج از کشور تلاش دارند با اعتراض‌های‌شان صدای آنان باشند. گروهی از زنان معترض در جلوی پارلمان شمال راین-وستفالن، دوسلدورف آلمان چادر کمپین برای به رسمیت‌شناسی “آپارتاید جنسیتی” در افغانستان برگزار کردند.

تمنا زریاب پریانی، فعال حقوق زن با نشر ویدیویی در شبکه‌ی اجتماعی اکس‌، می‌گوید که آنان برای به رسمیت‌شناسی “آپارتاید جنسیتی” در پارلمان شمال راین-وستفالن، آلمان قطع‌نامه‌ی شان را خوانده‌اند.

این زن معترض هم‌چنان وضعیت را “وحشت‌ناک” توصیف کرده و می‌گوید که تا به رسمیت‌شناسی آپارتاید جنسیتی در افغانستان به اعتراض‌های شان ادامه خواهند داد.

این در حالی‌ست که (۲۱ جنوری)، شهروندان افغانستان در بیش از ۳۰ شهر جهان برای به رسمیت شناسی “آپارتاید جنسیتی” و “نسل‌کشی” هزاره‌ها راه‌پیمایی برگزار کردند.

طالبان پس از به دست گرفتن قدرت در اگست ۲۰۲۱، با صدور بیش از ۵۰ فرمان محدود کننده زنان را از حقوق اساسی‌شان محروم و زنان را از زندگی اجتماعی نیز حذف کرده‌اند.

در دو سال گذشته، مدافعان حقوق بشر و فعالان زن افغانستانی، در اعتراض‌های خود از سازمان ملل متحد و دولت‌های جهان خواستند که تبعیض جنسیتی حاکم در افغانستان را به‌رسمیت بشناسند تا مسیرهای بیش‌تری برای دادخواهی برای حقوق  زنان در افغانستان باز شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا