شبکه همبستگی زنان افغان و عرب در مراکش افتتاح شد

لیدا بارز

یک شبکه همبستگی زنان افغان و عرب، به هدف ایجاد ارتباطات قوی‌تر و حمایت متقابل بین زنان فعال سیاسی و اجتماعی افغانستانی و هفت کشور عربی تشکیل شده است.

انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان امروز سه‌شنبه، ۱۴ قوس، در صحفه اکس این انستیتوت نوشت؛ این مرکز به هم‌کاری مرکز پژوهش عرب در کشور مراکش، میزبان مراسم گشایش «شبکه همبستگی زنان افغانستان با زنان عرب» بود. 

هم‌چنان مرکز مطالعات استراتژیک افغانستان گفته است که این برنامه به هدف ایجاد ارتباطات قوی‌تر و حمایت متقابل بین زنان فعال سیاسی و اجتماعی افغانستان هفت کشور عربی تشکیل شده است.

‏در همین‌حال در این مراسم بیشتر از ۳۰ تن از زنان کنشگر از افغانستان و کشورهای عربی، اشتراک داشتند تا بررسی‌های عمیقی را پیرامون وضعیت زنان در افغانستان و دفاع از حقوق اساسی آنان در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به انجام برسانند. 

این مرکز هم‌چنان گفته است که این برنامه به تقویت شناخت دوجانبه و توان‌مندسازی زنان از طریق فعالیت‌های علمی و نهادی اختصاص یافته است.

‏انستیتیوت مطالعات استراتژیک افغانستان علاوه کرد که در آینده نیز برنامه‌های بیشتری را روی‌دست خواهد داشت تا زنان افغانستان و کشورهای عربی در حوزه‌های علمی، سیاسی، فرهنگی و مدنی بتوانند، شرکت کنند. 

این مرکز هدف از ایجاد این شبکه را تلاش‌ها در جهت تقویت نقش زنان در جامعه و افزایش آگاهی در مورد چالش‌های پیش روی زنان در این مناطق عنوان کردند.

این در‌حالی‌ست که طالبان از زمان تسلط دوباره بر افغانستان محدودیت‌های گسترده بر حقوق و آزادی‌های اساسی زنان وضع کرده‌اند. 

این گروه دختران بالاتر از صنف ششم را از رفتن به مکتب منع کردند، دروازه دانشگاه‌ها را به‌روی دانش‌جویان دختر بستند و زنان را از کار در نهادهای دولتی و خصوصی ممنوع کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا