افغان ویتنس: طالبان در یک‌سال بیش ۴۰۰ تن را شلاق زده‌اند

آی‌نور سعیدپور

افغان ویتنس که وضعیت حقوق بشری را در افغانستان بررسی می‌کند، در تازه‌ترین گزارش خود گفته است که طالبان در طول یک سال گذشته از ۴۰۰ نفر را به اتهام‌های زنا، لواط و سرقت شلاق زده‌اند و دست‌کم دو نفر را نیز اعدام کرده‌اند. 

افغان ویتنس، ( رور پنج‎شنبه، 9 قوس) با نشر گزارشی بر اساس تجزیه و تحلیل اعلامیه‌های دادگاه عالی طالبان گفته است که در یک سال گذشته ۴۱۷ تن شامل ۵۷ زن و ۲۲۰ مرد را مجازات کرده‌ است. 

این نهاد هم‌چنان گفته است که این مجازات‌های شرعی در 22 ولایت افغانستان نشان‌دهنده گستردگی صدور احکام و اجرای آن از سوی این گروه است. 

به گفته این نهاد با توجه به این که طالبان اجازه عکاسی و ضبط این مجازات‌ها را نمی‌دهد، شواهد تصویری بسیار محدودی از اجرای این مجازات‌ها وجود دارد. 

افغان ویتنس گفته است که هم‌چنین این احتمال وجود دارد که مجازات‌های «علنی» کم‌تر عمومی شود و به جای برگزاری در استادیوم‌های بزرگ، در مکان‌های بسته‌تر مانند مسجدهای کوچک برگزار شود. 

دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما اوایل سال جاری، استفاده طالبان از تنبیه بدنی را نقض قوانین بین‌المللی خواند و گفت که این اقدام «ممنوعیت شکنجه و رفتار یا مجازات ظالمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز» را نقض می‌کند. 

طالبان گفته‌اند که مجازات‌های شرعی تنها پس از یک روند قانونی دقیق اسلامی که شامل بررسی شواهد و بررسی توسط قضات می شود، اعمال می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا