مریم منصف: رفتار طالبان با زنان مصداق آپارتاید جنسیتی ا‌ست

آی‌نور سعیدپور

مریم منصف نماینده افغانستانی‌تبار پارلمان کانادا، با اشاره به محدودیت‌های که طالبان بر زنان در افغانستان وضع کرده؛ گفته است که این اقدام‌های طالبان مصداق « آپارتاید جنسیتی» است.   

خانم منصف، در مصاحبه با افغانستان انترنشنل، طالبان را «تروریست» عنوان کرده و از مردان افغانستانی خواسته است که از زنان حمایت کند. 

او قبلا به‌عنوان وزیر در امور برابری جنسیتی کانادا در کابینه جاستین ترودو  کار کرده است. 

خانم منصف، تشویق و حمایت از جوانان افغانستان را برای تغییر وضعیت مهم خواند و گفته است باوجودی که در پارلمان کانادا نیست؛ اما تلاش خود را می‌کند تا از فعالیت شهروندان افغانستان در کانادا، به ویژه جوانان افغانستانی حمایت کند. 

طالبان پس از به دست گرفتن قدرت در افغانستان، محدودیت‌های شدیدی بر زنان و دختران وضع کرده است که در نتیجه این اقدام‌های طالبان زنان از بسیاری حقوق شان محروم شده و از زندگی عمومی نیز حذف شده اند. 

پیش‌ از این نیز ریچارد بنت، گزارش‌گر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در افغانستان گفته بود که رفتار طالبان با زنان و دختران افغان ممکن است به معنای آپارتاید جنسیتی باشد، زیرا حقوق آن‌ها هم‌چنان توسط مقام‌های طالبان به شدت نقض می‌شود. 

مصاحبه جدید مریم منصف در حالی‌ست که او، ده روز پس از تصرف کابل از سوی گروه طالبان، در صحبتی در مورد تخلیه افراد مربوط به کانادا از کابل، طالبان را “برادر” خطاب کرده بود. 

خانم منصف، با برادرخواندن گروه طالبان که دولت کانادا آن را در فهرست تروریستی خود دارد، مورد انتقاد شدید قرار گرفته بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا