تلاش‌ها برای فراهم‌سازی زمینه آموزش برای دختران افغانستان

آی‌نور سعیدپور

آکادمی بیگم تلاش دارد تا با پلتفرم‌های آنلاین زمینه آموزش را برای دختران افغانستان که از آموزش محروم هستند، در سراسر افغانستان فراهم کنند. 

آکادمی بیگم یک پلتفرم آنلاین است که هدف آن دانش‌آموزان دختر از صنف هفتم تا دوازدهم است که کل برنامه درسی افغانستان را به تفکیک موضوع براساس کتاب‌های رسمی مکتب‌های وزارت معارف به صورت رایگان ارایه می‌دهد.  

این آکادمی به هدف دست‌رسی دختران به آموزش تهیه شده است حتا در صورت که اجازه حضور فزیکی در مکتب‎ها را نداشته باشند.  

این پلتفرم حاوی بیش از 8000 ویدیو از تیمی از معلمان و تولیدکنندگان است که کل برنامه درسی مکتب را به زبان‌های دری و پشتو، فصل به فصل پوشش می‌دهند، که جمع‌آوری آن‌ها ماه‌ها طول کشیده‌است. 

دست‌رسی به آموزش پیش از بازگشت طالبان به قدرت به‌دلیل کم‌بود و ناکافی بودن امکانات آموزشی برای دختران، یک مبارزه بود. تخمین زده می‌شود که 30 درصد از دختران در کشور حتا هرگز وارد مکتب‌های ابتدایی نشده‌اند. اکنون، با توجه به ممنوعیت فعلی، تحصیل فراتر از این تقریباً غیرممکن خواهد بود. 

در سال 2021، طالبان پس از به دست‌گرفتن قدرت، یکی از اولین اقدام‌های که آن‌ها اعمال کردند ممنوعیت بازگشت دختران بالای 12 سال به مکتب بود. یک سال بعد، آن‌ها این ممنوعیت را به دانشگاه ها نیز تعمیم دادند و میلیون‌ها دختر افغانستان را از تحصیلات عالی محروم کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا