حمایت وزیر آموزش آلمان از زنان افغانستان

آی‌نور سعیدپور

وزیر آموزش آلمان با تجمید از تلاش‌های زنان در ایران و افغانستان از آنان اعلام حمایت کرده است. بتینا استارک واتزینگر در مصاحبه با ایران اینترنشنال تاکید کرده است که آموزش نقشی محوری در پیش‌برد جنبش‌های حقوق زنان و مبارزات آزادی‌خواهانه دارد. 

وزیر آموزش آلمان هم‌چنان گفته است که آموزش بهترین راه برای مستقل بار آوردن مردم است. هم‌چنان وی تاکید کرده که باید همواره درباره اقدامات ناقض حقوق بشر و حقوق زنان، رسا و شفاف موضع‌گیری کرد. 

وزیر آموزش آلمان این سخنان را در حاشیه نشست بنیاد آزادی اکسل اشپرینگر آلمان بیان کرده است. 

بنیاد اکسل اشپرینگر پیش‌تر جایزه‌ی شجاعت خود را به زنان افغانستان اهدا کرد که از زمان روی کار آمدن دوباره طالبان در حال مبارزه با این حکومت هستند. 

رویا محبوب، یک تن از فعالا حقوق زن که در این مراسم حضور داشت در مصاحبه با صدای امریکا، دعوت مقام‌های طالبان در کشورهای غربی را خجالت‌آور عنوان کرده و گفته است از زنان که در افغانستان مورد ستم قرار گرفته است دعوت نمی‌شود.  

وی گفت که اهدای جایزه بنیاد اکسل اشپرینگر به زنان افغانستان، برای زنان که در افغانستان هستند و علیه طالبان با وجود تمام دشواری‌ها حتا شکنجه و زندانی مبارزه می‌کند، می‌تواند برای آنان کمک کننده باشد. 

مسیح علی‌نژاد، فعال حقوق بشر ایران نیز در این برنامه گفته که بارهاست زنان ایرانی و افغانستانی جایزه دریافت می‌کنند؛ اما روی‌کرد کشورهای دموکراتیک در قبال ایران و طالبان تغییر نکرده است. 

وی هم‌چنان گفت که جایزه واقعی با زنانی که با دست خالی با طالبان می‌جنگند منزوی کردن طالبان است. 

خانم علی‌نژاد همچنان با انتقاد از دعوت مقام‌های طالبان گفت که نباید فراموش کرد که طالبان اکنون دختران را در افغانستان از آموزش محروم کرده است. 

از زمان روی کار آمدن طالبان، دختران افغانستان از آموزش محروم شده‌اند. طالبان زنان افغانستان را از اشتغال در سازمان‌های امدادی منع، آرایشگاه‌ها را تعطیل، رفتن زنان به پارک‌ها را ممنوع و سفر زنان را بدون حضور مرد محدود کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا