دیدبان حقوق بشر: پولیس پاکستان زنان و دختران افغانستان را تهدید به تجاوز جنسی کرده است

آی‌نور سعیدپور

Image Copyright: Nabila Lalee/dpa/AP

دیدبان حقوق بشر سازمان ملل متحد به تازگی گزارش داده است که پولیس و شماری از مقام‌های پاکستانی برخی از زنان و دختران افغانستان را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داده و آن‌ها را تهدید به تجاوز جنسی نیز کرده است.

دیدبان حقوق بشر، هم‌چنان گفته است که پولیس پاکستانی برای وادار کردن شهروندان افغانستانی به بازگشت به کشورشان، سوء استفاده‌های گسترده‌ای را علیه افغانستانی‌های مقیم پاکستان مرتکب شده‌اند.

در بخشی از این گزارش با ابراز نگرانی از وضعیت مهاجران برگشت‌کننده به افغانستان آمده است که در میان آنان شهروندانی هستند که پس از تسلط طالبان بر افغانستان از این کشور فرار کرده اند که، از جمله زنان و دختران، مدافعان حقوق بشر، روزنامه‌نگاران و کارمندان سابق دولت هستند.

 زنان افغانستانی به دیده‌بان حقوق بشر گفتند که پلیس پاکستان گاهی برخی از زنان و دختران افغانستان را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داده و آن‌ها را تهدید به تجاوز جنسی کرده است.

طالبان پس از به‌دست گرفتن قدرت در اگست2021 ، محدودیت‌های شدیدی بر زنان و دختران وضع کرده است.

شماری از فعالان حقوق بشر، فعالان حقوق زن، وکیلان مدافع زن، دادستان‌های زن و روزنامه‌نگاران پس از تسلط طالبان بر افغانستان به شماری از کشورهای همسایه از جمله پاکستان فرار کرد‌ه‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا