واکنش‌ها به مصاحبه تازه حامد کرزی در دفاع از طالبان

آی‌نور سعیدپور

مصاحبه تازه حامد کرزی، رییس جمهور پیشین کشور با رسانه‌ی «کیودو نیوز» جاپان، سروصدای زیادی در میان شهروندان افغانستان به‌ویژه در میان فعالان حقوق زن به‌پا کرده است. حامد کرزی در مصاحبه‌ای تازه‌اش گفته است که جامعه‌ی جهانی نباید به‌دنبال کنارزدن طالبان از قدرت از طریق زور باشد؛ بلکه از گفت‌وگوی همه‌جانبه و بین‌الافغانی برای تغییر سیاست‌های این گروه حمایت کند. 

مینه رفیق، فعال حقوق زن از حامد کرزی می‌پرسد که برادران ناراضی شما در این مدت چه کرده‌اند که اکنون شما از آن‌ها حمایت می‌کنید و از جهان نیز می‌خواهید که حرف آنان را بشنود. 

این فعال حقوق زن هم‌چنان می‌گوید که طالبان در بیش از دو سال گذشته با نام‌های مختلف دست به نقض حقوق بشری زده است. 

خانم رفیق هم‌چنان می‌گوید که طالبان بر زنان افغانستان تجاوز کرده، هزاره‌ها و تاجک را نسل‌کشی می‌کند. 

سوی دیگر، آزیتا ناظمی یک‌تن دیگر از فعالان حقوق زن نیز در واکنش به سخنان رییس جمهور پیشین می‌گوید که طالبان در بیش از دو سال گذشته نیمی از جمعیت افغانستان را ازحقوق شان محرم کرده است. 

هم‌چنان وی می‌گوید که در این مدت هزاران تن از جوانان کشور از سوی طالبان شکنجه و کشته شده است.

این فعال حقوق زن با اعتراض از سخنان حمایتی حامد کرزی در قبال طالبان، می‌پرسد که کرزی از این اتفاق‌ها بی‌خبر است که از طالبان حمایت می‌کند؟

هم‌چنان جنبش موسوم به شنبه‌های ارغوانی، می‌گوید که حامد کرزی و اشرف غنی با نگاه کوتاه بینانه‌ی سمتی به قضایایی کشور در ۲۰ سال حاکمیت جمهوریت در افغانستان مانع راه‌اندازی عملیات تصفوی گسترده در برابر طالبان شده است. 

این معترضان با نشر فراخوانی خواستار هم‌صدای مردم افغانستان در واکنش به این اظهارت حامد کرزی شده است. در بخش از این فراخوان آمده است که :« ما سخنان آقا کرزی در پیوند به حفظ حکومت خود خوانده طالبان را با شدیدترین الفاظ محکوم و از همه‌ی هم‌وطنان آزادهمان در سراسر جهان می‌طلبیم تا در اعتراض به سخنان اخیر حامد کرزی، با ما هم‌صدا گردیده، نفرت و انزجار شان را از گروه ترویستی، افراطی، زن ستیز و متعصب طالبان با اشتراک‌گزاری این متن و هشتک اظهار و علیه عادی سازی حمایت از تروریستان و طالبان بی ایستند.» 

این در حالی‌ست که طالبان در بیش‌ از دو سال گذشته به گونه‌ی گسترده متهم به نقض حقوق بشر به ویژه حقوق زنان است. 

پیش از این نیز بسیاری حامد کرزی، رییس‌جمهوری پیشین افغانستان را به هم‌سویی با طالبان حتا در دوره‌ی ریاست‌جمهوری‌اش متهم می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا