زنان معترض به طالبان: با ایجاد ترس، زندانی و شکنجه‌کردن، صدای زنان سرکوب نمی‌شود

آی‌نور سعیدپور

اعضای ایتلاف جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان در همایشی در ولایت کندز در مکان سربسته خواستار آزادی زنان معترض از زندان‌های طالبان شدند.

اعضای این جنبش هم‌چنان تاکید کردند که طالبان با بازداشت فعالان حقوق زن نمی‌تواند صدای آزادی و عدالت‌خواهی را سرکوب کنند.

اعضای این جنبش ناوقت روز دوشنبه (۲۹ عقرب)، با نشر ویدیویی در صفحه‌ی اجتماعی فیس‌بوک این ایتلاف؛ با اشاره به بازداشت ژولیا پارسی، ندا پروانی و منیژه صدیقی و به‌سر بردن آنان در زندان‌های طالبان گفتند که این وضعیت برای‌شان نگران‌کننده و فاجعه‌آمیز است.

همزمان با این، شمایل توانا ناصری فعال حقوق زن و یک‌تن از زنان متعرض نیز نسبت به‌وضعیت پریسا آزاده ابراز نگرانی کرده و گفته است که از وضعیت او هیچ اطلاعی ندارد.

وی از جامعه‌ی بین‌المللی و سازمان ملل متحد خواسته که برای آزادی پریسا آزاده تلاش کند.

خانم ناصری خطاب به طالبان می‌گوید که با خلق وحشت، زندانی و شکنجه‌کردن، صدای زنان معترض را خاموش نمی‌توانید. وی تاکید می‌کند که این‌ صداها بیش‌تر از پیش پررنگ‌تر خواهد شد.

شماری از زنان در بیش از دو سال گذشته به‌شیوه‌های مختلف نسبت به فرمان‌های محدود کننده طالبان اعتراض کرد‌ه‌اند. اعتراض‌های که با خشونت سرکوب شده و شماری از زنان معترض از سوی طالبان دست‌گیر و زندانی شدند. اکنون نیز شماری از زنان معترض در زندان‌های طالبان هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا