خداحافظی استاد مهوش با خوانندگی و دنیای موسیقی

آی‌نور سعیدپور

استاد مهوش، هنرمند افغانستانی که بیش از پنج دهه فعالیت هنری انجام داد، در آخرین آجرایش آهنگ “اگر عاشق شوی” را اجرا و با صحنه وداع کرد.

گلالی با نام هنری مهوش، از هنرمندان زن معروف افغانستان است که بیش از پنج دهه فعالیت هنری انجام داده است. او، نوزدهم نوامبر در کنسرت ” تجلیل از هنر و هنرمند” با حضور هنرمندان سرشناس افغانستان و تاجکستان آخرین اجرایش را در صحنه انجام داد.

در حاشیه‌ی آخرین اجرای استاد مهوش در آمریکا – امتیاز عکس: فیروز مشعوف
در حاشیه‌ی آخرین اجرای استاد مهوش در آمریکا – امتیاز عکس: فیروز مشعوف
در حاشیه‌ی آخرین اجرای استاد مهوش در آمریکا – امتیاز عکس: فیروز مشعوف

استاد مهوش همزمان با آخرین اجرایش در صحنه، در پیامی به زنان افغانستان گفت که یک زن مسلمان افغانستانی می‌تواند آواز بخواند و موهایش را در این راه سفید کند.

استاد مهوش آهنگ “اگر عاشق شوی” را در حالی‌که‌ دستانتش می‌لرزید اجرا کرد و بیش از دو هزار تن از اشتراک کنندگان به افتخار او ایستاده و برایش کف‌زدند.

استاد مهوش دور از وطن در ویرجینای امریکا در نوزدهم نوامبر برای آخرین بار در صحنه اجرا و از حمایت مردم افغانستان نیز سپاس‌‌گزاری کرد.

در حاشیه‌ی آخرین اجرای استاد مهوش در آمریکا با جمعی از هنرمندان افغانستانی - امتیاز عکس: فیروز مشعوف

استاد مهوش متولد سال 1326 خورشیدی در کابل افغانستان است. حفیظ‌ الله خیال معاون ریاست کلتور(اداره فرهنگ) او را به خوانندگی تشویق و نام هنری مهوش را برایش انتخاب کرد.

استاد مهوش اولین آوازخوانی‌ست که در تلویزیون تازه تاسیس کابل که در مراحل اولیه پخش قرار داشت، در سال 1357 به آوازخوانی پرداخت. مهوش تنها زن در عرصه‌ی هنری افغانستان است که به لقب استادی دست یافته است.

آهنگ‌های ” ملا محمد جان” و ” بشنو از نی چون حکایت می‌کند” از آهنگ‌های معروف او هستند.

استاد مهوش از زنان معروف و سرشناس آوارخوان افغانستان در حالی با صحنه و موسیقی وداع کرد که اکنون  حاکمان افغانستان، موسیقی را حرام می‌داند و هیج کسی اجازه‌ی آوازخوانی را ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا