واکنش‌ها به بازداشت‌های خود سرانه‌ی طالبان؛ نصیراحمد فایق و شمایل توانا ناصری خواستار آزادی زنان معترض شدند

لیدا بارز

در ادامه‌ی واکنش‌ها در پی ‌دست‌گیری‌ زنان معترض در کابل، نصیر احمد فایق، سرپرست نمایندگی افغانستان در سازمان ملل متحد، در واکنش به بازداشت پریسا، در صحفه‌ی اکس خود اظهار داشت؛ که این اقدام در “تضاد” با ارزش‌های اسلامی، فرهنگی و و نیز “نقض” حقوق بشر و آزادی است. 

در همین حال، شمایل توانا ناصری، رییس جنبش زنان برای عدالت و آزادی با نشر ویدیوی در صحفه‌ی اجتماعی اکس خود گفت؛ هیچ‌گاه با “خلق” وحشت و دهشت، با گرفتاری، زندان و شکنجه صدای زنان مبارز را خاموش نمی‌توانید، بلکه این صداها بیشتر از قبل “پر رنگ‌تر” خواهد شد.

وی از نهادهای بین‌المللی خواست تا در قسمت آزادی زنان معترض، تلاش نمایند. 

نماینده افغانستان در ملل متحد، همچنین با هشتگ( #آزادی_زنان_معترض_افغانستانی و #نقض حقوق بشر) این اقدام را “شدیدأ” محکوم کرده و خواهان آزادی “فوری” تمامی زنان معترض و مدافع حقوق بشر از بند طالبان شد.

پریسا آزاده، یک تن از فعالین حقوق زنان در کابل است که روز (چهارشنبه ۲۴ عقرب) در غرب کابل، ساحه‌ی دشت برچی از سوی طالبان بازداشت شد. 

در واکنش به دست‌گیری پریسا، سازمان عفو‌ بین‌الملل نیز روز گذشته(جمعه ۲۶ عقرب) در صحفه‌ی اکس خود نوشته بود؛ از گزارش‌های مبنی بر بازداشت “خودسرانه‌ی” پریسا آزاده، فعال حقوق زنان در کابل ابراز نگرانی می‌کند. 

دست‌گیری زنان معترض در کابل تازه‌گی ندارد؛ طالبان در دو ماه گذشته چند تن دیگر از فعالین حقوق زنان از جمله ندا پروانی، ژولیا پارسی و منیژه صدیقی را نیز بازداشت کرده اند. 

در بند کشیدن زنان معترض در افغانستان، از سوی نهاد‌های جهانی و فعالین حقوق بشر شدیدأ محکوم شده و بارها از طالبان خواسته شده تا به این اقدام”خودسرانه‌ی” خود پایان بدهند، اما واکنشی که طالبان تا کنون چیزی نگفته اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا