سازمان ملل: طالبان از شکنجه به عنوان ابزار تحقیق استفاده می‌کنند

هیات معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) در گزارش تازه‌ای گفته است که طالبان برای گرفتن اعترافات، زندانیان را با شوک برقی، بندش تنفس، آوردن فشار و تهدیدات، خوردن اجباری آب، ضرب‌و‌شتم بدنی و درد و رنج شدید مورد شکنجه قرار داده‌اند.

در این گزارش که امروز (چهارشنبه ۲۰ سپتمبر)  نشر شده آمده است که هیات معاونت ملل متحد در افغانستان بیش از هزار و ۶۰۰ مورد نقض حقوق بشر را که توسط طالبان که در هنگام دستگیری و پس از بازداشت افراد انجام شده را ثبت نموده است.

این گزارش توسط بخش حقوق بشر یوناما از ۱ جنوری سال ۲۰۲۲ الی ۳۱ جولای سال ۲۰۲۳ را تحت پوشش قرار می‌دهد و مستندات آن در ۲۹ ولایت افغانستان به ثبت رسیده است.

نزدیک به ۵۰ درصد این تخلفات شامل اعمال شکنجه و سایر رفتارها یا مجازت‌های ظالمانه غیرانسانی یا تحقیرآمیز می‌شود و ۱۱ درصد مربوط به زنان بوده و 

سلامت روان زنان افغانستان در سراسر کشور، رو به وخامت است.

این گزارش بربنیاد اظهارات ۴۴ درصد از غیرنظامیان، ۲۱ درصد از کارمندان دولتی یا امنیتی حکومت پیشین، ۱۶ درصد اعضای سازمان‌های مدنی یا گروه‌های حقوق بشر، ۹ درصد اعضای گروه های مسلح و ۸ درصد روزنامه نگاران و رسانه‌ها تهیه شده است.

در گزارش یوناما آمده است که این موارد به طور عمده در جریان دستگیری و در توقیف خانه‌های تحت نظارت وزارت امور داخله طالبان و یا استخبارات آنها صورت گرفته است و موارد اندک این واقعات در زندان‌های تحت کنترل اداره زندان‌های طالبان رخ داده است.

به گفته‌ی یوناما با وجود صدور دستورالعمل‌ها از سوی طالبان با هدف حمایت بهتر از حقوق بشر زندانیان و تنظیم رفتار پرسنل امنیتی اما این موارد تخلفات مستند شده است.

گزارش یوناما نشان می‌دهد که این دستورالعمل‌ها از جمله لوایح صادر شده توسط رهبر طالبان در ماه جنوری سال ۲۰۲۲ و دستورالعمل‌های مشابه دیگر به گونه کافی در سطح عملیاتی رعایت نشده است.

گزارش همچنان نشان می‌دهد طالبان از  شکنجه به عنوان ابزاری به جای تحقیقات مؤثر مورد استفاده می‌کنند. 

ولکر ترک، کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در این باره گفته است: “گزارش‌های شخصی ضرب و شتم شوک برقی، شکنجه توسط آب و بسیاری دیگر از رفتارهای ظالمانه و تحقیر آمیز همراه با تهدیدهایی که علیه افراد و خانواده‌های آنها صورت می گیرد دلخراش است. شکنجه در هر شرایطی ممنوع است.”

یوناما به طالبان توصیه کرده که باید برای ایجاد یک چارچوب کمک حقوقی قویتر گام بردارند و به موانع که در پروسه عدالت جنایی ناشی از حجم بالای دستگیری‌های خودسرانه و بدون نظارت مؤثر قضایی صورت می‌گیرد رسیدگی کنند.

در این گزارش به نقل از روزا اوتنبایوا، نماینده خاص سرمنشی عمومی سازمان ملل متحد برای افغانستان و رئیس ،یوناما آمده است: “اگرچه برخی از نشانه‌های تشویق کننده از نظر دستورالعمل‌های رهبری طالبان و همچنین علاقه‌مندی در میان بسیاری از مقامات حاکم برای تعامل سازنده با یوناما و اجازه بازدید از زندان‌ها وجود داشته است اما این موارد مستند شده نیاز به اقدامات فوری و عاجل توسط همه را نشان می دهد.”

این گزارش در حالی نشر شده است که شماری از زندانیان رها شده از بند طالبان به ویژه زنان زندانی روایت‌های تلخی از زندان‌های طالبان داشته‌اند.

طالبان پس از تسخیر قدرت همواره متهم به نقض حقوق بشر در افغانستان هستند اما تاکنون به هیچ‌کسی پاسخگو نبوده اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا