وزیران خارجه ۱۲ کشو‌ر جهان: از هر دو زن در افغانستان یکی از آن‌ها در دو سال گذشته خشونت را تجربه کرده اند

وزیران خارجه‌ ۱۲ کشور جهان در نشستی از نقض حقوق زنان و دختران در افغانستان، ابراز نگرانی کردند.

اشتراک کننده‌گان این نشست که روز گذشته (سه‌شنبه، ۲۸ سنبله) در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با میزبانی وزیر خارجه‌ لوکزامبورگ و مرکز جهانی “مسوولیت حفاظت” برگزار شده بود، از طالبان خواستند که به‌گونه فوری به نقض حقوق و آزادی‌های مذهبی بشری در افغانستان پایان دهند.

وزیران خارجه ۱۲ کشور با اشاره به گزارش بخش زنان سازمان ملل گفته اند که از هر دو زن در سال گذشته در افغانستان، یکی از آن‌ها خشونت جنسی، فزیکی یا خانوادگی را تجربه کرده است.

به گفته‌ی آن‌ها این رفتار طالبان با زنان ویرانگر بوده و زنان را به بیماری‌های روحی روانی مبتلا کرده و طالبان باید پاسخگو باشند.

در اعلامیه‌ پایانی این نشست تحت عنوان “مقابله با تبعیض جنسیتی سیستماتیک علیه زنان و دختران در افغانستان” آمده است که پس از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، زنان و دختران این کشور به تدریج با مجموعه‌ای از فرمان‌ها از زنده‌گی عمومی و اجتماع حذف شده‌اند.

در اعلامیه این وزیران همچنان آمده که برای تضمین صلح پایدار، ثبات و رفاه در افغانستان، یک پروسه‌ سیاسی فراگیر با مشارکت کامل همه‌ شهروندان افغانستان به‌ویژه زنان و دختران و گروه‌های قومی و مذهبی و اقلیت‌ها لازم است.

هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل  روز گذشته در نیویارک آغاز شد، پیش از این آنتنیو گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد گفته بود که نقض حقوق زنان و‌دختران از سوی طالبان و بررسی وضعیت آن‌ها از موضوعات مورد بحث در این نشست خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا