یک هزار دانش‌‌آموز محروم از تحصیل با نوشتن نامه‌ای خواهان بازگشایی مکتب‌ها شدند

نزدیک به هزار دانش‌آموز دختر بازمانده از تحصیل افغانستان در نامه‌ای به رهبران جهان و کشورهای اسلامی گفته‌اند که در دو سال گذشته ممنوعیت از آموزش آنان را از آموزش دور نکرده بلکه از جامعه دور نگاه‌ داشته است.

شماری از دختران از ۲۱ ولایت افغانستان و دختران مهاجر افغانستان در کشورهای ایران و پاکستان این نامه را به مناسبت دو سالگی محرومیت دختران بالاتر از صنف ششم نوشته‌ و تاکید گفته اند: “ما خود را شکسته و درون قفس حس می‌کنیم، خیلی ناامید شده‌ایم و نگران آینده نامعلوم خود هستیم.”

این دختران بازمانده از تحصیل می‌گویند که پس از ممنوعیت آموزش دختران بالاتر از صنف ششم شاهد افزایش خودکشی‌ها، ازدواج‌های زیر سن و قتل‌های مرموز بوده‌اند.

امضا کنندگان این نامه از نهادهای بین‌المللی، کشورهای اسلامی، سازمان ملل متحد و کشورهای عضو آن خواسته‌اند تا قاطعانه در کنار دختران و فعالان حق دسترسی دختران افغانستان به آموزش بایستند و با حمایت خود از آنها صدای مشروع آنان را تقویت کنند.

این در‌حالی‌ست که روز گذشته، دو سال از نرفتن دختران بالاتر از صنف ششم به مکتب گذشت، حکومت طالبان علی‌رغم واکنش‌های ملی و بین‌المللی تاکنون در‌مورد سرنوشت این‌ دختران تصمیمی نگرفته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا