نهاد آموزش منتظر نمی‌ماند: ۸۰ درصد دختران افغانستان در سن مکتب از آموزش بازماندند

سازمان جهانی‌ آموزش منتظر نمی‌ماند (ECW) خواستار لغو ممنوعیت‌ها بر تحصیل دختران در افغانستان شد.

این سازمان امروز ( دوشنبه، ۱۸ سپتامبر) با نشر اعلامیه‌ای گفته است محرومیت از آموزش و تحصیل دختران نقض حقوق جهانی بشر است و جهان باید برای دسترسی دختران افغان به آموزش اقدام فوری کند.

در اعلامیه‌ی این سازمان از طالبان خواسته شده تا هرچه زودتر زمینه آموزش دختران بالاتر از صنف ششم در افغانستان را فراهم کنند.

اعلامیه افزوده که: “در مجموع ۸۰ درصد از دختران افغان در سن مکتب در حال حاضر از آموزش بازماندند. ۲.۵ میلیون دختر از حق آموزش خود محروم هستند و این حق ذاتی انسانی آنها. ما باید اطمینان حاصل کنیم که از طریق آموزش، هر دختر در افغانستان بتواند از تاریکی‌ها بیرون بیاید تا بتواند به آینده‌ای روشن‌تر که هر افغان شایسته آن است، کمک کند.”

در این اعلامیه همچنان آمده است که این نهاد بین‌المللی، در کنار دختران افغانی که برای دسترسی به حق آموزش صدا بلند می‌کنند، ایستاده است.

ECW افزوده که این نهاد در همکاری با فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در بخش آموزش و برخی نهادهای دیگر مدافع حقوق آموزش، کارزار جهانی را به‌هدف رساندن صدای دختران افغان محروم از آموزش راه‌اندازی کرده است.

این واکنش‌ها بر عدم دسترسی دختران به آموزش در حالی مطرح می‌شود که ۷۲۷ روز می‌شود دختران بالاتر از صنف ششم از سوی طالبان از دسترسی به آموزش منع شده‌اند.

طالبان در دو سال تسلط دوباره‌ی شان بر افغانستان زنان و دختران را از کار، تحصیل و دسترسی به اکثریت حقوق اولیه‌ی شان منع کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا