کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل: حقوق بشر در افغانستان در حال فروپاشی است

ولکر تورک، کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، طالبان را متهم به انجام اقدامات تکان دهنده علیه زنان و دختران در افغانستان کرده و می‌گوید که حقوق بشر در افغانستان در حال فروپاشی است.

کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، روز گذشته در نشست شورای حقوق بشر در ژنو گفت که سقوط حقوق بشر در افغانستان تأثیر منفی بر زندگی میلیون‌ها زن، مرد، دختر و پسر گذاشته است. 

وی افزود که سطح اقدامات ظالمانه طالبان علیه زنان و دختران بسیار ظالمانه است.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که ریچارد بنت گزارشگر ویژه سازمان ملل در پنجاه‌و‌چهارمین نشست شورای حقوق‌ بشر این سازمان گزارش یک‌ساله وضعیت حقوق بشر در افغانستان از ماه مارچ ۲۰۲۲ تا آگست سال روان‌ میلادی را با حضور نماینده افغانستان و سایر کشور‌ها ارایه کرد و در آن از نقض و فروپاشی سیستماتیک حاکمیت قانون و حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و دختران در افغانستان خبر داد.

در این گزارش ۳۲۴ مورد نقض حقوق بشر از جمله قتل و قتل ناموسی زنان و دختران، ضرب و شتم و ازدواج دختران در سنین پایین ثبت شده است.

گزارش همچنان مواردی چون جلوگیری از گشت و گذار زنان بدلیل نداشتن حجاب طبق توصیه طالبان و یا بیرون رفتن بدون محرم شرعی و برگشت دادن آنها به خانه مستند کرده است.

این در حالی‌ست که در دو سال اخیر طالبان با صدور بیشتر از پنجاه فرمان و دستور زنان را از دسترسی به بسیاری از حقوق‌ شان بازداشته اند و علی رغم واکنش‌های ملی و بین‌المللی به هیچ مرجعی پاسخگو نبوده اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا