پایان اعتصاب غذایی تمنا زریاب؛ معترضان می‌گویند دادخواهی ادامه خواهد داشت

اعتصاب غذایی ۱۲ روزه فعالان حقوق زن افغانستانی در شهر کلن آلمان امروز (سه‌شنبه، ۲۱ سنبله) پایان یافت.

تمنا زریاب پریانی بعد از دوازده روز اعتصاب غذا، در خیمه‌ی تحصن در شهر کُلن آلمان، پایان مرحله‌ی اول دادخواهی خود را اعلام کرد. 

بانو پریانی، در دوازدهمین و آخرین روز از اعتصاب‌غذایی‌اش گفته است که این مبارزه‌ وارد مرحله‌ی دوم می‌شود و به‌زودی به خیابان برمی‌گردد.

وی ساعاتی قبل در پلتفرم ایکس نوشته است که جهان سکوت شرم‌آور در برابر نقض حقوق بشر در افغانستان اختیار کرده است.

او گفته است که افغانستان باید به‌عنوان کشوری که در آن آپارتاید جنسیتی وجود دارد به رسمیت شناخته شود.

هم‌چنان در بیانیه‌ای که امروز(سه‌شنبه،۲۱ سنبله) از آدرس تمنا زریاب پریانی و فعالان معترض حقوق زنان منتشر شد، آمده است: “ما در این مسیر حاضر هستیم بار دیگر خیمه‌های تحصن برپا کنیم و با ابزاری که در دست داریم، از جمله بدن‌های‌مان، برای شناسایی طالبان به عنوان رژیم عامل آپارتاید جنسیتی پیکار کنیم.”

تمنا زریاب پریانی در ادامه‌ی این بیانیه در جواب خواست‌ها برای اشتراک‌اش برای سخنرانی در پارلمان ایالتی گفته است حاضر نیست بدون به رسمیت شناختن آپارتاید جنسیتی، در پارلمان این ایالت سخنرانی کند. مگر این‌که نمایندگان این پارلمان به رسمیت‌شناسی آپارتاید جنسیتی در افغانستان را در دستور کار خود قرار دهند و به این ترتیب، در کنار زنان افغانستان بایستند.

هم‌چنان رینا امیری گفته است که معترضان راه طولانی برای رسیدن به خواست‌های‌شان در پیش دارند 

در بخشی از این بیانیه گفته شده که رینا امیری متعهد شده است که معترضان را  در این راه همکاری کند.

در اخیر این بیانیه تمنا زریاب پریانی نوشته است: “ما وارد مرحله‌ی دوم مبارزه خود برای به‌رسمیت‌‌شناسی آپارتاید جنسیتی خواهیم شد. این مبارزه بر جستجوی راه‌های حقوقی به هدف به رسمیت‌شناسی آپارتاید جنسیتی در افغانستان متمرکز خواهد بود که دولت‌ها تا کنون به همین بهانه از پذیرش آن سر باز زده‌اند.”

قابل ذکر است که اعتصاب غذایی فعالان حقوق زن افغانستانی در اول سپتامبر از سوی تمنا زریاب پریانی برای به رسمیت شناختن “آپارتاید جنسیتی” در افغانستان و توقف حمایت مالی از طالبان آغاز شده بود و تا امروز ادامه داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا