زنان معترض: افغانستان در بحران انسانی گیر مانده است

در آستانه دومین سال بازگشت طالبان به قدرت، گروهی از زنان معترض افغانستانی در اعلامیه‌ای گفتند که افغانستان “در یک بحران تمام عیار انسانی و حقوق بشری بسر می‌برد.”

این‌‌ زنان که خود را بخشی از حرکت خودجوش زنان افغانستان می‌گویند، منتقد روابط کشورها با طالبان بوده و آن را باج دهی برای تروریسم خوانده‌اند.

به گفته آن‌ها، طالبان در دو سال قدرت شان به تبعیض و خشونت در برابر زنان، محدود سازی آزادی بیان و اجتماعات و کوچ اجباری دست زده و از حل مشکلات مردم افغانستان عاجزند و کشورهای جهان از معترضان حمایت کنند.

هیچ کشوری تا هنوز طالبان را به رسمیت نشناخته است و بر رعایت حقوق بشر و حکومت فراگیر در افغانستان تاکید دارند. مقامات امریکایی در سطح نمایندگان خاص وزارت خارجه ایالات متحده، بیشتر از کشورهای دیگر با طالبان دیدار کرده‌اند.

این نمایندگان می‌گویند که با طالبان در مورد مسائل مشخص مانند رفع ممنوعیت تحصیل زنان، گفت‌و‌گو می‌کنند و این نشست‌ها به معنای به رسمیت شناختن این گروه نیست.

اعتراض کننده‌گان در اعلامیه خود نشست‌های مقامات غربی با طالبان را به حمایت و همکاری با این گروه تعبیر کرده‌ و هشدار داده‌اند که فاجعه حاکم بر افغانستان دامن آنها را نیز خواهد گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا