کتاب‌خانه‌ی زن در کابل گشایش یافت

فعالان حقوق زنان در افغانستان کتابخانه‌ی برای زنان در کابل ایجاد کردند؛ به امید اینکه واحه‌ای برای دخترانی باشد که به طور فزاینده‌ای از تحصیل و زندگی عمومی در حاکمیت طالبان محروم شده اند.

از زمان تصرف کشور توسط طالبان در یک سال پسین، طالبان گفته اند که زنان نباید بدون داشتن مرد محرم از خانه خارج شوند و باید صورت خود را بپوشانند، هرچند برخی از زنان در مراکز شهری این قانون را نادیده می گیرند.

ژولیا پارسی، یکی از بنیانگذاران این کتابخانه می گوید: “ما کتابخانه را با دو هدف افتتاح کرده ایم: یکی، برای آن دسته از دخترانی که نمی توانند به مدرسه بروند و دوم، برای زنانی که شغل خود را از دست داده اند و کاری برای انجام دادن ندارند.”

بیش از 1000 کتاب این کتابخانه، شامل رمان‌ها و کتاب‌های مصور و همچنین عناوین غیرداستانی در زمینه سیاست، اقتصاد و علم است. این کتاب ها بیشتر توسط معلمان، شاعران و نویسندگان به بنیاد کریستال بیات، یک سازمان حقوق زنان افغان که به راه اندازی این کتابخانه کمک کرد، اهدا شد.

شماری از از فعالان زن که در ماه‌های اخیر در تظاهرات شرکت کرده‌اند نیز به ایجاد کتابخانه در یک دکان اجاره‌ای در یک مرکز خرید که تعدادی فروشگاه برای زنان دارد کمک کردند.

در ماه حمل، طالبان وعده بازگشایی مکاتب متوسطه و لیسه دخترانه را دادند اما اکثر دختران نوجوان اکنون به صنوف درس دسترسی ندارند و هزاران زن به دلیل محدودیت های فزاینده و بحران اقتصادی افغانستان از نیروی کار اخراج شده اند.

طالبان می گویند که مطابق با تفسیری که از قوانین اسلامی دارند به حقوق زنان احترام می گذارند و روی راهی برای افتتاح لیسه های دخترانه کار می کنند.

دولت های غربی محکومیت خود را در مورد حذف گسترده زنان از زندگی عمومی توسط طالبان تشدید کرده اند. بسیاری از زنان افغان ابراز ناامیدی کرده و از مقامات طالبان خواسته اند که به حقوق آنها احترام بگذارند.

محجوبه حبیبی، مدافع حقوق زنان در مراسم افتتاحیه این کتابخانه گفت: “آنها نمی توانند ما را از جامعه محو کنند، اگر از یک حوزه ما را نابود کنند، ما از حوزه دیگر ادامه می دهیم.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا