واکنش حزب جمعیت اسلامی افغانستان به فرمان تازه طالبان

حزب جمعیت اسلامی افغانستان در اعلامیه‌ای گفته است: «گروه طالبان اخیرا دیدگاه خویش را پیرامون آنچه حقوق زنان خوانده اند، طی فرمانی اعلام کرده اند. محتوای این فرمان، از یکسو نشانهٔ نگاه تقلیل‌گرایانهٔ این گروه به مسئله حقوق زنان است و از جانبی دیگر، واقعیت دیدگاه طالبان را در قبال این موضوعِ با ارزش حیاتی نشان می‌دهد و واضح می‌سازد که گروه طالبان هیچ‌برنامه و تعهدی در قبال حقوق اساسی زنان ندارد.»

در اعلامیه آمده است که، جمعیت اسلامی افغانستان باور دارد که حقوق اساسی زنان، شامل طیفی زیادی از مسایل بنیادین، مشمول حق تعلیم و تحصیل، حق کار و مشارکت و فعالیت سیاسی است که در این فرمان به آن چیزی اشاره نشده است و عملا پس از استیلای طالبان بر افغانستان، از آن محروم شده اند.

حزب جمعیت اسلامی ابراز امیدواری کرده است که فشارها سبب شود تا طالبان به گفت‌وگوها با دیگر طرف‌های جامعه‌ی افغانستان شود.

در اعلامیه آمده است: «جمعیت اسلامی افغانستان انتظار دارد تا در نشست سران سازمان همکاری‌های اسلامی که قرار است در اسلام آباد برگزار شود، کشورهای اسلامی فشارهای لازم بر گروه طالبان وارد کنند که به حقیقت تن داده و با دیگر طرف‌های جامعهٔ افغانستان بر سر حق حاکمیت ملی، اصول اساسی و حقوق شهروندی از جمله حقوق زنان، ساختار نظام سیاسی بعدی و حق مشارکت سیاسی شهروندان، وارد بحث شده و با رسیدن به اجماع در این موارد، از این وضعیت اسفناک کنونی، عبور شود.»

حزب جمعیت اسلامی در حالی این اعلامیه را صادر می‌کند که طالبان فرمانی را در خصوص حقوق زنان منتشر کرده است. این فرمان از سوی نماینده ویژه امریکا برای افغانستان نیز استقبال شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا