برگ‌ریزان؛ نمایش‌گاه نقاشی دختران برای حمایت از صلح

“برگ‌ریزان” عنوان نمایش‌گاه نقاشی است که از سوی دو دانش‌جوی دختر نگارستان ملی هرات به هدف نمایش نگرانی مردم از ناامنی‌های اخیر و حمایت از تامین صلح در کشور برگزار شد. در این نمایش‌گاه 28 اثر نقاشی به نمایش گذاشته شد.

شماری از برگزارکنندگان می‌گویند، هنرمندان به حمایت حکومت و مردم نیاز دارند.

عتیقه امینی برگزارکننده‌ی این نمایش‌گاه می‌گوید که دختران زیادی در جامعه هستند که در بخش هنر توانایی‌های بسیاری دارند و اگر از سوی مردم حمایت شوند پیشرفت‌های زیادی خواهند کرد.

خانم امینی می‌افزاید: «چالش‌های امنیتی در این اواخر درکشور افزایش یافته و ما جوانان زیادی را از دست دادیم و نمایش‌گاه “برگ‌ریزان” بیان‌گر نگرانی جوانان از ناامنی‌های اخیر کشور است.»

او هم‌چنان می‌گوید که حمایت مردم نسبت به گذشته بیشتر شده اما هنوز هم آن‌چنان که باید، نیست.

برخی از این هنرجویان می‌گویند که علاقه‌مندی به هنر نقاشی در میان مردم افزایش یافته و به همین دلیل، امروزه مردم از آثار نقاشان بیش‌ترحمایت می‌کنند.

زهرا حکیمی یکی دیگر از برگزارکنندگان این نمایش‌گاه اما می‌گوید چالش‌های اقتصادی مردم روی هنر نقاشی نیز تاثیر منفی گذاشته است.

خانم حکیمی می‌افزاید: «مردم امروزه از کارکرد نقاشان حمایت زیادی می‌کنند اما به دلیل مشکلات اقتصادی مردم، تابلوهای نقاشی ما زیاد به فروش نمی‌رسد.»

در همین حال برخی از نقاشان می‌گویند که دست‌آوردهای زنان در هنر نقاشی افزایش یافته است و برگزاری این برنامه‌ها برای تشویق هنرجویان یک گام مفید است.

ستار فرزام، یکی از آموزگاران این هنر می‌گوید: «مردم جامعه باید بپذیرند که زنان هم‌چنان در عرصه‌های مختلف به ویژه هنر درخشش به‌سزایی داشته اند و آنان باید از دست‌آوردهای این هنرجویان حمایت کنند.»

از سوی دیگر برخی از اشتراک کنندگان در این نمایش‌گاه از افزایش علاقه‌مندی زنان به هنر نقاشی خوشبین بوده و می‌گویند که مردم باید از دست‌آوردهای این هنرجویان حمایت کنند.

ریحانه اکبیر یکی از بازدیدکنندگان این نمایش‌گاه می‌گوید: «کشور ما در شرایط بد امنیتی قرار دارد با این حال، فعالیت‌های هنرجویان زن در این شرایط قابل قدر است.»

وی می‌گوید که مردم باید از کارکرد این هنرجویان بیشتر حمایت کنند و حکومت نیز باید فضای مناسبی را برای پیشرفت این هنرجویان مهیا سازد.»

در این میان اما مسؤولان نگارستان ملی هرات می‌گویند که اثر‌های نمایش‌گاه سه روزه‌ی “برگ‌ریزان” زیبایی‌های فصل خزان و پیامدهای صلح را نمایش می‌دهد.

الجا شریفی مسؤول نگارستان ملی هرات و برگزارکننده‌ی نمایش‌گاه می‌گوید که زنان زیادی در بخش هنر نقاشی در نگارستان آموزش داده می‌شوند و هنر خود را از طریق برگزاری این نمایش‌گاه‌ها به تصویر می‌کشند.

خانم شریفی می‌افزاید: «هنر نقاشی نسبت به گذشته در کشور ما طرف‌داران زیادی پیدا کرده و حمایت مردم از هنر، روز به روز افزایش پیدا می‌کند و این دست‌آورد خوبی برای هنرمندان به حساب می‌آید.»

این درحالیست که از چندی به این سو، مردم از اقشار مختلف جامعه، برنامه‌هایی برای حمایت از روند صلح برگزار کرده اند.

گزارش‌گر: بهشته عزیز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا