سال‌ها تلاش؛ محدودیت‌های زنان اما هم‌چنان پابرجاست

برنامه‌ی آگاهی دهی و کارزار 16 روزه‌ی محو خشونت مبتنی بر جنسیت به منظور بلند بردن آگاهی و ارزیابی ضعیت خشونت مبتنی بر جنسیت در جریان کرونا از سوی انجمن اجتماعی زنان نیرومند در ولایت هرات، به مناسبت ۲۵ نوامبر روز جهانی محو خشونت راه‌اندازی شد.

در این برنامه، اشتراک‌کنندگان روی حقوق زنان، مشکلات و خشونت‌هایی که همواره در برابر زنان وجود داشته است، بحث کردند.

فاطمه فراهی، مسؤول این انجمن می‌گوید هدف از برگزاری این برنامه، آگاه ساختن افراد جامعه از حقوق زنان بوده که این می‌تواند تاثیرات مثبتی را در راستایی کاهش خشنونت ها داشته باشد.

فقر اقتصادی، بی‌سوادی، آگاه نبودن مردم از حقوق زنان و سنتی بودن جامعه باعث شده تا خشونت‌ها در برابر زنان در ولایت هرات هنوز هم کاهش چشم‌گیری نداشته باشد.

شماری از اشتراک‌کنندگان اما وضعیت کنونی زنان افغانستان را نگران‌کننده عنوان می‌کنند.

ویدا حبیبی می‌گوید وضعیت زنان در افغانستان نگران کننده است و خشونت‌ها در برابر زنان همواره در محیط خانه، کار، محیط‌های اکادمیک و عمومی وجود دارد.

«امیدواریم که با برگزاری برنامه‌های سازنده، ذهنیت‌های خشونت‌آمیز از میان مردم برداشته شده و خشونت‌ها در برابر زنان کاهش یابد.»

با این‌که سال‌هاست چنین روزی در تقویم جهانی وجود دارد اما خشونت بر زنان هم‌چنان در بسیاری از نقاط کشور از جمله ولایت هرات دیده می‌شود.

معصومه محمدی می‌گوید: هنوز چالش‌های زیادی سد راه زنان برای حضور در جامعه و محیط‌های اکادمیک وجود دارد اما با این هم، زنان دست از تلاش بر نمی‌دارند.

برخی دیگر از اشتراک‌کنندگان اما به این باور اند که برنامه‌های مناسبتی زمانی می‌تواند اثربخش باشد که از حالت نمادین بودن بیرون شود.

مروه امینی یکی از اشتراک کنندگان دیگر در این برنامه می‌گوید: «ما سال‌ها شاهد این گونه برنامه‌ها بودیم ولی هنوز هم به جای این که خشونت‌ها در مقابل زنان کاهش یابد، در حال افزایش است.»

مجمع عمومی سازمان ملل در سال 1999 میلادی روز 25 نوامبر را به‌عنوان روز جهانی “محو خشونت در برابر زنان” تعیین کرد و خشونت علیه زنان را «هرگونه عمل خشونت‌آمیز بر پایه جنسیت که بتواند منجر به آسیب فیزیکی (بدنی)، جنسی یا روانی زنان شود» تعریف کرده است.

گزارش‌گر: شهیره الهامی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا