افزایش علاقه‌مندی دختران هرات به بازی شطرنج

پنج سال از ایجاد تیم شطرنج دختران دارای معلولیت در هرات می‌گذرد، اما تاکنون این تیم مکان مشخصی برای تمرین ندارد. مسوولان فدراسیون شطرنج معلولان در هرات می‌گویند، با وجود مشکلات زیاد، هر روز به تعداد علاقه‌مندان بازی شطرنج در بین زنان افزدوده می‌شود.

مسوولان فدراسیون شطرنج معلولان در هرات می‌گویند، تیم شطرنج دختران دارای معلولیت، ابتدایی‌ترین امکانات را در احتیار ندارد.

نادرشاه حیدری رئیس فدراسیون معلولان هرات می‌گوید، با گذشت پنج سال از ایجاد این تیم، تاکنون در هیچ مسابقه‌ای نتوانستند شرکت کنند.

آقای حیدری، در ادامه می‌افزاید، به دلیل اینکه هیچ امکاناتی به‌دسترس ندارند، نمی‌توانند برای رشد و پیشرفت این تیم اقدامی بکنند.

در همین حال دختران شطرنج‌باز خواهان توجه دولت برای حل مشکلات‌شان هستند.

شکریه امیری، عضو تیم شطرنج دختران دارای معلولیت، می‌گویند، اگر مشکلات شان حل شود و برای آنان امکانات داده شود، می‌توانند دستاورد‌های خوبی داشته باشند.

او در ادامه می‌ازفزاید، خیلی دوست دارد در مسابقات بین‌المللی شرکت کند و برای کشورش افتخار بیآفریند.

به گفته‌ی مسوولان فدراسیون شطرنج معلولان در هرات، با وجود مشکلات موجود، در این تیم، با گذشت هر روز به تعداد علاقه‌مندان، به این ورزش افزوده می‌شود.

در همین حال برخی از دخترانی که تازه به این ورزش روی آورده‌اند می‌گویند، شطرنج بهترین بازی برای تراوش فکری می‌دانند.

زهرا نبوی که تازه به تیم شطرنج دختران دارای معلولیت پیوسته است می‌گوید، ازدیدگاه او شطرنج برای رشد و فعالیت هر چه بهتر مغز خیلی موثر است.

او در ادامه می‌افزاید، پیش از این‌که به تیم شطرنج بپوندد، فکر و ذهنش مدام درگیر موضوعات بیهوده بود اما اکنون روحیه‌اش تغییر کرده است از این رو شطرنج را یک بازی دلچسپ می‌داند.

تیم شطرنج دختران دارای معلولیت ، سال 1393ه.ش ایجاد شد و اکنون پانزده دختر عضویت این تیم را دارد.

گزازشگر: ضیاگل عظیمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا