مهال واک از نقش خود در خط سوم می‌گوید

مهال واک، مدل و هنر پیشۀ افغانستانی؛ دختری که می‌خواهد به وسیله هنر‌اش تغییرات مثبتی را به جامعه بی‌آورد برای معرفی بیشتر گفت‌وگوی را با وی ترتیب داده‌ام که در ادامه می‌خوانید.

پرسش: خود تان را به مخاطبان خبرگزاری معرفی کنید؟

پاسخ: مهال واک هستم در سال1379 خورشیدی، در ولایت لغمان تولد شدم؛ و مکتب را در کابل در لیسۀ سپین کلی امسال تمام کردم.

پرسش: از چی زمانی فعالیت در سینما را آغاز را کردید و چه چیز سبب شد که هنر پیشگی را انتخاب کنید؟

پاسخ: مدت دو سال می‌شود که فعالیت در سینما را آغار کردم؛ به این دلیل هنر پیشگی را انتخاب کردم، چون  سینما بهترین گزینه است؛ که از این طریق می‌توانم صدای خود را به مردم خود و حتا به جهانیان برسانم و سینما برایم به مثابه‌ی یک زبان است که می‌توانم بدون کدام ترس و هراس با آن صحبت کنم.

پرسش: در کنار هنرپیشگی، مصروفیت دیگری هم دارید؟

پاسخ: در کنار هنر سینما، مصروف کار‌های مدلینگ نیز هستم چون علاقه‌ی زیاد دارم که یک مدل باشم و نمونه‌ی زیبایی و خوش پوشی برای دیگر بانوان وطنم باشوم.

پرسش: چه شد که  خواستید این دو حرفه ( مدلینگ و سینما) را باهم ترکیب کنید؟

پاسخ: مدلینگ شوق و علاقه دیرینه‌ام است و سینما صدای است که من می‌توانم با هم‌کیشانم صحبت کنم.

پرسش: هنرپیشگی در افغانستان برای تان چه مفهومی دارد؟

پاسخ: هنرپیشگی در افغانستان برایم، مفهوم بازی کردن با آتش را دارد؛ اما من هرگز از این آتش نمی‌ترسم حتا اگر من را بسوزاند. چون در افغانستان هر کار مشکلات خاص خود را دارد خصوصاً برای خانم‌ها، چون جامعۀ ما یک جامعه سنتی است و کاری بسا مشکل است که مردم هنرپیشگی یک زن را در سینما بپذیرند و حمایتش کنند، اما من در قبال این افکار منفی خودم را مسوول می‌دانم؛ و کوشش می‌کنم که بتوانم این افکار را تغییر دهم تا که نسل آینده ما هنر و سینما را به چشم بد نبینند و از هنر سینما حمایت کنند.

پرسش: فعالیت‌های نسل زن هنرپیشه را در افغانستان چگونه می‌بینید؟

پاسخ: متاسفانه بیشتر وقت در زندگی‌ام از سوی برخی از خانم‌ها تحقیر شدم. که نمی‌خواستند من پیشرفت کنم متأسفانه این خانم‌ها فراموش کردند که ما در افغانستان در یک وضعیت ناهنجار زندگی می‌کنیم. اما اگر از حقیقت نگذریم زنان خیلی شجاعی هم هستند که همواره می‌کوشند تا که نام افغانستان را به  دنیای سینما بلند کنند از این جمله خانم‌ها می‌توانم خانم رویا سادات را نام ببرم که خودم شاهد کار‌ها و زحمت‌هایش هستم.

پرسش: در مورد فغالیت‌های سینمایی تان دوست داریم بیشتر بدانیم؟

پاسخ: مدت دو سال می‌شود که فعالیت‌های سینمایی دارم. اولین تجربۀ کاری‌‌ام در سینما،در سریال «شهر بانو» در نقش فرعی بود؛ و بعد از آن در فلم « دو چرخۀ سرخ » به کارگردانی خانم فضیله امیری نقش مرکزی را داشتم. و بعد از آن در فلم « شلتر» به کارگردانی، ظهیر موسوی نیز در نقش مرکزی بازی کردم. و در حال حاضر هم در سریال « خط سوم» هم  نقش مرکزی را دارم. البته تمام این فلم‌های  که نام گرفتم فلم‌های فستیوالی و هنری هستند. از هریک شان تجربه‌های بسیاری خوبی کسب کردم.

پرسش: بیشتر دوست دارید در چه نوع فلم‌های نقش ایفا کنید؟

پاسخ: دوست دارم بیشتر در فلم‌های نقش ایفا کنم که حقیقت‌های جامعه ما و زنان را به تصویر می‌کشد و یک پیامی را به مخاطب منتقل می‌کند.

پرسش: گفتید در حال حاضر در سریالی تحت نام  خط سوم نقش ایفا می‌کنید در مورد نقش تان و از اینکه چقدر از ایفای این نقش راضی هستید بگویید؟

پاسخ: سریال خط سوم، سریالی است؛ که تمام حقیقت‌های جامعه ما را به تصویر می‌کشد و من در این سریال نقش مرکزی را ایفا می‌کنم؛ البته  این سریال شش شخصیت مرکزی دارد. نام من در این سریال وژمه است، وژمه دختری است که همواره تلاش می‌کند؛ میانه‌رو و انسان خوب باشد. در پی برآورده ساختن آرزو‌هایش است، اما به دلیل مشکلات خانواده‌گی و اقتصادی که دارد؛ نمی‌تواند به آسانی به هدفش برسد.

من وژمه را در وجود تمام دختران افغانستانی می‌بینم که همواره تلاش می‌کنند که جایگاهی را برای خود شان در جامعه  داشته باشند امیدوارم که این سریال خصوصاً وژمه  بتواند دختران را به آینده امیدوار کند.

پرسش: چه چالش‌های را از مدلینگی تا هنرپیشگی تجربه کردید؟

پاسخ: بدون شک آسان نیست، در جامعه سنتی چون افغانستان یک دختر روی پردۀ سینما ظاهر شود و با هیچ چالشی روبرو نشود،  اما من با تمام مشکلاتی که سد راه‌ من بوده مبارزه کردم ومی‌کنم؛ چون من در مقابل هموطنانم احساس مسوولیت می‌کنم برای اینکه دید منفی شان را در کارم تغییر دهم و می‌خواهم به همه ثابت کنم که دختران هم می‌توانند.

پرسش: از برنامه‌های آینده تان بگویید؟

پاسخ: می‌خواهم درسم را در رشته‌ی ژورنالیزم به پایان برسانم و در این رشته دکتورا بگیرم و همچنان تصمیم دارم در برنامه‌های مدلینگ در خارج از کشور شرکت کنم و فرهنگ کشور خود را به همه معرفی کنم.

ترتیب: ضیاگل عظیمی

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

  1. واقعا صدافرین برتو نسل امروز افغانستان به شیرزن هایی مثل شمااحتیاج دارن تا بتونن درمقابل محدودیت ها بایستد.خیلی ازدختران جوان بخاطر مشکلات جامعه ازارزوهاشون مجبورن دست بکشند علی الخصوص مهاجران که پیشرفت براشون ارزو هس انشالله که موفق باشی وما شاهد پیشرفت های روزافزون شما باشیم

  2. باسلام از نظر بنده خانم مهال بهترین هنر پیشه است واقعا کارکردهایش قابل ستایش است و من که یکی از طرفداران سر سخت وی هستم ایشان را الگوی شجاعت وپشتکارم قرار داده ام تا حال خیلی از فلم ها وسریالهای دیگر هنر پیشه های افغانی خود مارا دیده ام خوب بودند ولی ایشان برایم خیلی مفید تمام شده تشکر میکنم از خانم مهال به امید موفیقیت های بیشتر ایشان

  3. سلام منم یه افغانیم چهارده سالمه خیلی کار سینما مدل خوانندگی رو دوست دارم اما خانوادم مخالفن میگن اره مردم چی میگن دختره ی بی حیا ایناا… فک میکنن بازیگر بودن یعنی ارتباط با نامحرم و تا حد بی شرمی چی پیشنهاد میکنید تا طرز فکر قدیمیشون از بین بره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا