• به نقل از روزنامه‌ی اسپانیایی ال‌پائیس طالبان تلاش می‌کنند دانشجویان دختر را از روی سوابق آنان شناسایی و وادار به ازدواجاجباری کنند.

  مژگان (نام مستعار) دانشجوی پزشکی است که از ترس طالبان مخفیانه در کابل زندگی می‌کند.

  به گفته‌ی مژگان، طالبان از روی اطلاعات دانشجویان، دختران را شناسایی کرده و آنها را وادار به ازدواج با خود می‌کنند.

  مژگان ۱۷ سال دارد و دانشجوی سال اول پزشکی در دانشگاه کابل است.

  وی می‌گوید نزدیک به یک ماه است که در کابل مخفیانه زندگی می‌کند.

  در ویدئویی نشر شده به واسطه‌ی روزنامه الپائیس، این دختر می‌گوید که در ۲۹ سنبله، به بهانه‌ی اخذ آزمون به دانشگاه خواسته شد.

  به گفته‌ی مژگان پس از  آنکه وارد دانشگاه شده است و فقط زنان جوان و طالبان را در آنجا دید، متوجه شد که این یک دام بوده است.

  مژگان می‌گوید؛ پس از آن که طالبان به دختران گفتند آن‌ها دیگر نمی‌توانند به تحصیل ادامه دهند: «شروع به انتخاب دانشجویان موردعلاقه خود از جمله من کردند و به ما گفتند که باید با آن‌ها ازدواج کنیم

  پس از آنکه مژگان موفق به فرار از دانشگاه شد، نیروهای طالبان با استفاده از سوابق دانشجویی‌اش وارد خانه شان شده و از پدر ومادرش خواستند وی را به گونه‌ی اجباری به عقد یک طالب در آورند.

  به گفته‌ی منابع نزدیک به مژگان، پس از ورود طالبان به خانه‌ی این دانشجو به دلیل مداخله‌ی پدرش آنان نتوانستند وی را به‌چنگ بیاورند.

  مژگان می‌گوید پدرش به دلیل محافظت از وی، به شدت مورد لت‌وکوب قرار گرفته است.

  اما این پایان داستان نبود.

  طالبان مدتی بعد دوباره وارد خانه‌ی این دانشجو شده و پس از آن‌که باز هم موفق به گرفتن وی نشدند، پدرش را با خود برده و پس از یکهفته با دست و پای شکسته در حالت کما به خانواده‌اش تحویل دادند.

  مژگان در ادامه می‌افزاید مادرش نیز توسط طالبان مورد لت‌وکوب قرار گرفته و کودکی که در بطن‌اش داشت، سقط شد.

  در ویدئویی که خانواده‌ی این دانشجو، به روزنامه‌ی الپائیس فرستاده‌اند دیده می‌شود که طالبان به خانه‌ی این دانشجو وارد می‌شوند.

  مژگان که اکنون به‌گونه‌ی مخفیانه زندگی می‌کند از حکومت طالبان می‌‌خواهد به نیرو های شان اجازه‌ی چنین برخوردهای را با مردمندهند.

  وی که در حالت روحی بدی به‌سر می‌برد خودش را مقصر وضعیت بد خانواده‌اش دانسته و از نهاد های حامی حقوق بشر می‌خواهدنگذارند برای زنان و دختران افغان از این دست اتفاقات رخ بدهد.

  از سوی هم روزنامه‌ی الپائیس در صحبت با خدیجه امین، خبرنگار تبعید شده در اسپانیا دریافته است که مژگان تنها دانشجویی نیستکه طالبان در پی نکاح اجباری با وی بوده‌اند.

  بانو امین با تایید این‌که طالبان با استفاده از سوابق ثبت نام دانشجویان برای پیدا کردن شان استفاده می‌کنند می‌گوید وی از دخترانیکه تجارب مشابهی داشته اند،

  نیز گزارش تهیه کرده است.

  این در حالی‌ست که پیش از این نیز در موردی مشابه الهه دلاورزی دختری دانشجو با انتشار ویدیو هایی در فضای مجازی گفته بود، ازسوی قاری سعید خوستی، سخنگوی سابق وزارت داخله طالبان مورد تجاوز جنسی قرار گرفته و مجبور به ازدواج اجباری با وی شدهبود، ادعایی که بعدن از سوی طالبان رد شد و تاکنون از سرنوشت این بانو‌ نیز اطلاعی در دست نیست.

  گزارش‌گر کابل

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail