به گزارش دویچه وله، بر اساس نتایج یک بررسی، ۱۲ درصد خانواده‌های افغانستانی گفته اند که یک دختر زیر سن را به ازدواج داده اند تا بتوانند برای سایر اعضای خانواده غذا تهیه کنند. حدود ۸۷ درصد گفته اند درآمد خانواده شان از سال گذشته کاهش یافته است.

سازمان امدادی کی‌یر «Care» در مورد افزایش ازدواج‌های زیر سن و اجباری دختران در افغانستان ابراز نگرانی کرده است. چنانچه این سازمان امدادی در شهر بن آلمان توضیح داده است، ۱۲ درصد خانواده‌ها گفته اند که مجبور بوده اند یک دختر زیر سن را به ازدواج دهند تا بتوانند برای دیگر اعضای خانواده غذایی برای خوردن تهیه کنند.

سازمان امدادی کی‌یر گفته است که برای تهیه این گزارش با ۳۴۵ زن در ماه‌های میان اپریل و می ۲۰۲۲ در مناطق مختلف افغانستان مصاحبه شده است.

بر بنیاد این گزارش، حدود ۸۷ درصد پرسش شوندگان گفته اند که درآمد خانواده شان از ماه آگست سال ۲۰۲۱ به بعد کاهش داشته است. دلیل آن احتمالاً عدم دسترسی به پول نقد، از دست دادن کار و خشکسالی بوده است.

طبق این نظرسنجی، بسیاری از پرسش‌شوندگان گفته اند با پول موجود امکان تامین غذای کمتری برای تهیه مواد خوراکی دارند. ۸۰ درصد زنان اشتراک‌کننده در این نظرسنجی گفته اند که در دو هفته قبل حداقل یک وعده غذایی روزانه خود را حذف کرده اند تا برای کودکان شان غذا داشته باشند. ۸۴ درصد نیز گزارش داده اند که مجبورند مواد غذایی ارزانتر با کیفیت کمتر تهیه کنند تا بتوانند نیازهای اساسی خانواده را برآورده سازند.

طالبان در نیمه ماه آگست سال گذشته میلادی قدرت را در افغانستان تصرف کردند. از آن زمان به بعد بحران اقتصادی در این کشور بیداد می‌کند.

از زمان قدرتگیری مجدد طالبان در افغانستان، حضور و مشارکت زنان در زندگی عمومی از سوی این گروه به شدت محدود شده است. سازمان امدادی کی‌یر خواستار توجه بیشتر به مساله جنسیتی در کمک‌های بشردوستانه شده است.

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail