خانه ملی خبرنگاران افغانستان در یک نظر سنجی تازه گفته است که پس از به قدرت رسیدن طالبان از میان ۴۷۵ رسانه‌ی فعالافغانستان بیش از ۱۸۰ رسانه غیر فعال شده‌اند.

این نهاد دیروز (سه‌شنبه، ۲۴) حوت در نشست خبری اعلام کرد که پس از قدرت رسیدن طالبان شماری زیادی رسانه‌ها متضرر یا بستهشده‌اند که تنها ۲۹۰ رسانه در سطح کشور فعالیت دارند.

سید یاسین متین، رییس خانه ملی خبرنگاران افغانستان دلیل بسته شدن رسانه‌ها را مشکلات اقتصادی و ترک کردن نیروی مسلکیعنوان کرده است.

همزمان با این، دیدبان حقوق بشر، سازمان بین‌المللی حمایت از رسانه‌ها و کمیته مصونیت خبرنگاران در اعلامیه مشترک از شورایامنیت سازمان ملل خواسته است که روی امنیت جان خبرنگاران توجه جدی داشته باشند.

با این حال، دیدبان حقوق بشر پیشتر گزارش کرده بود که طالبان محدودیت و سرکوب خبرنگاران را به طور گسترده در ولایت‌ها اعمالمی‌کند.

خانه ملی خبرنگاران افغانستان می‌گوید که طبق قوانین رسمی، تامین امینت خبرنگاران و رسانه‌ها از وظایف بنیادین حکومت به شمارمی‌رود اما طالبان در ولایات و ولسوالی‌ها خبرنگاران را زیر فشار گرفته‌اند.

فدراسیون نهادهای خبرنگاری و رسانه‌های افغانستان نیز گفته است که طرحی را به طالبان پشنهاد داده تا نهادهای خبری و رسانه‌ها ازپرداخت مالیه، تمدید جواز و پرداخت صرفیه برق معاف شود.

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail