زهرا محمدی، از شانزده سال به این‌‌‌سو با استفاده از سنگ‌های نیمه قیمتی، ساخت انواع دست‌بند، گلوبند،و انگشتر را آغاز کرده است؛ او توانسته است در کنار کسب درامد برای شماری از زنان نیز اشتغال‌زایی کند. به باور او «شرط موفقیت همت و ریسک پذیری است.» برای معرفی بیشتر، خبرگزاری بانوان افغانستان با او گفت‌وگویی ترتیب داده است که در ادامه می‌خوانید.

پرسش: چطور شد که خواستید ساخت انواع بدلیجات را از  نوع سنگ آغاز کنید؟

پاسخ: در گذشته به جای سنگ، بیشتر از  طلا و نقره برای ساخت انواع گلوبند و دست‌بند استفاده می‌شد؛ خواستم کاری متفاوتی انجام دهم که هم ارزان‌تر باشد و هم جوان‌پسندتر باشد به همین دلیل از مناطق اطراف هرات چند تیکه سنگ را به دست آوردم و همراه چرم و نخ شروع کردم به ساخت انواع دست و گلوبند. در آغاز تنها کار می‌کردم اما اکنون بیست زن نیز با من کار می‌کنند.

پرسش: آغاز کار تان با چه چالش‌ها و موفقیت‌های همراه بود؟

پاسخ: ابتدا که این کار را آغاز کردم باور نداشتم که روزی اینگونه پیشرفت کنم و از این طریق بتوانم بانوان دیگری را  به کار بگیرم. ابتدا طبق معمول مشکلات اقتصادی وجود داشت، چون با سرمایه اندک آغاز کردم اما جای خوشحالی است که از همان ابتدا ساخته‌های دستی‌ام با استقبال زیادی از سوی جوانان قرار گرفت. استقبال و استفاده جوانان از تولیدات من در حقیقت بانی موفقیت‌‌هایم است.

پرسش: در مورد  مرکز  تولیدی تان و زنانی‌که با شما کار می‌کنند بیشتر بگویید؟

پاسخ: تقریبا پنج سال پیش احساس کردم که نیاز است تا کارم را گسترش دهم تا به موفقیت‌های بیشتری برسم، روی این منظور خانه خود را به گرو دادم و با پول گروی خانه و سایل و یک مکانی را برای تولیدات آماده کردم؛ پس از آن دوره‌های آموزشی را برای تعدادی از زنان برگزار کردم و امروزه از همان تعداد زنان حدود بیست زن به صورت رسمی با من کار می‌کنند.

پرسش: فروشات تان چگونه است؟

پاسخ: خوشبختانه از همان ابتدا فروشات ما بد نبود اما در چند سال اخیر رونق بیشتر پیدا کرده است در کنار سایر ولایات افغانستان، از خارج کشور نیز سفارش داریم.

پرسش: به عنوان زنی که سال‌هاست به استقلال مالی رسیده‌اید چه تفاوتی بین زندگی خود و دیگر زنانی‌که استقلالیت مالی ندارند می‌بینید؟

پاسخ: مدام داد از خشونت علیه زنان است اما اگر این موضوع ریشه‌یابی شود واضح خواهد شد که یکی از عوامل عمدۀ خشونت علیه زن، مشکلات اقتصادی است از دید من اگر زن و مرد در کنار یکدیگر کار کنند هرگز در رابطه و زندگی شان مشکلاتی ایجاد نمی‌شود. از زمانی‌که صاحب شغل شدم زندگی ام زمین تا به آسمان تفاوت کرده است احساس می‌کنم هر روز نسبت به دیروز خوشبخت‌تر می‌شوم به همین دلیل همیشه زنان را تشویق می‌کنم که بروند دنبال کاری تا که مشکلات خانوادگی شان کمتر شود.

پرسش: از دید شما رمز موفقیت در چیست؟

پاسخ: شرط موفقیت همت و ریسک‌پذیری است. به طور مثال اگر ریسک نمی‌کردم و خانه‌ام را به گرو نمی‌دام شاید امروز هرگز نمی‌توانستم در کارخود اینگونه موفق باشم تا جای که بتوانم زنان دیگری را  صاحب شغل بسازم.

در پایان پیام تان به دیگر زنان چیست؟

پاسخ: کوتاه می‌گویم رسیدن به استقلال مالی لذتی دارد که با هیچ واژه ای نمی‌توان وصفش کرد چه خوب است که همه زنان کشورم تلاش کنند تا روزی طعم این لذت را بچشند.

مصاحبه کننده: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail