گروهی از کارشناسان سازمان ملل می‌‌گویند که رهبران طالبان در افغانستان در حال نهادینه کردن تبعیض و خشونت مبتنی بر جنسیت هستند.

 گروهی متشکل از ۳۶ کارشناس حقوق بشر سازمان ملل گفته اند که رهبران طالبان در افغانستان در حال نهادینه کردن تبعیض و خشونت مبتنی بر جنسیت در مقیاس وسیع و سیستماتیک در برابر زنان و دختران هستند.

این کارشناسان در بیانیه‌ای می‌گویند: «ما نگران تلاش های مستمر و سیستماتیک برای حذف زنان از حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی در سراسر کشور هستیم.» این نگرانی‌ها در مورد زنان اقلیت‌های قومی، مذهبی یا زبانی مانند هزاره‌ها، تاجیک‌ها، هندوها و سایر جوامع زیادتر است و این تبعیض آنان را در افغانستان آسیب‌پذیرتر می‌کند.»

طالبان از زمان تصرف افغانستان، یک سری اقدامات محدودکننده را بر زنان و دختران اعمال کرده است. بسیاری از زنان از بازگشت به مشاغل خود منع شده اند.  به رانندگان تاکسی دستور داده شده که از سوار کردن مسافران زن بی حجاب خودداری کنند.

 اگر زنان بدون داشتن یک محرم مرد از خانه خارج شوند، از عواقب آن می‌ترسند.  

کارشناسان می‌گویند: «این سیاست‌ها همچنین بر توانایی زنان برای کار و امرار معاش تأثیر گذاشته و آنان را بیشتر به سمت فقر سوق داده است.» 

به گفته‌ی کارشناسان، بیشتر مکتب‌های دخترانه تعطیل هستند و دختران صنف‌های ۷ تا ۱۲، بر اساس جنسیت شان از دسترسی به آموزش محروم هستند.

این کارشناسان همچنین به افزایش خطر استثمار زنان و دختران، از جمله قاچاق برای کودکان و ازدواج های اجباری، و کار اجباری اشاره کردند.

 مؤسساتی که برای کمک و حمایت از زنان و دختران آسیب پذیر مانند وزارت امور زنان، کمیسیون مستقل حقوق بشر یا پناهگاه‌های زنان تأسیس شده بودند، بسته شده یا به طور فیزیکی اشغال شده اند.  زنان و دختران در افغانستان در پنج ماه گذشته به طور مداوم به این اقدامات اعتراض کرده و خواهان حقوق خود برای تحصیل، کار و آزادی هستند.

 طالبان بارها زنان معترض را لت‌وکوب، تهدید و یا بازداشت کرده‌اند.

کارشناسان سازمان ملل بار خواهان افزایش کمک‌های بشردوستانه برای مردم افغانستان شده‌اند.

منبع: الجزیره

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail