زینب عبداللهی، دانش‌آموخته‌ی دانشکده‌ اقتصاد بود و در یک بانک خصوصی کار می‌کرد. او‌ حوالی ساعت ۹ شب پنج‌شنبه هنگام عبور از یک ایست ‌بازرسی به رگ‌بار طالبان مواجه شد و جان باخت. 

این رویداد در منطقه‌ی از مربوطات ناحیه سیزدهم شهرکابل رخ داد.

گفته می‌شود که زینب همراه خانواده‌اش از مراسم عروسی به خانه می‌رفت.

باشندگان‌ محل و بستگان زینب عبداللهی، تأیید می‌کنند که او پس از عبور از یک ایست‌ بازرسی طالبان به رگبار نیروهای طالبان مواجه شد و به قتل رسید.

به گفته‌ی آنان نیروهای طالبان موتر حامل زینب عبداللهی و خانواده‌اش را زیر رگبار گرفتند در حالی‌که قبل از آن اجازه عبور از ایست‌ بازرسی را صادر کرده بودند.

تاکنون انگیزه‌ی تیراندازی طالبان اعلام نشده است. همین‌طور، طالبان نیز به گونه‌ی رسمی در این زمینه چیزی نگفته‌اند.

این رویداد با واکنش‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی افغانستان روبرو شده‌است.

حسین‌علی عدالت، از کاربران تویتر در واکنش به این‌ رویداد نوشته: «طالبان قصدا می‌کشند و سهوا می‌گویند. کشتار انسان‌های بیگناه که از نگاه قومی، زبانی، مذهبی و فرهنگی شبیه طالبان نیستند عمدی، برای لذت و سرگرمی است. زینب عبداللهی را بعد از تلاشی وقت که اجازه رفتن می‌دهند عمدی و قصدی برای لذت می‌کشند.»

کریم انتظار کاربر دیگری نوشته است: «تیرباران شدن ‎زینب‌عبداللهی از سوی طالبان در ‎دشتِ‌برچیِ کابل نشان‌گر تداومِ‌کشتارها و سرکوب ‎هزاره‌ها در افغانستان است.»

این رویداد اعتراض شماری از زنان را نیز به همراه داشته است. گروهی از زنان امروز شنبه( ۲۵، جدی) به منظور اعتراض به قتل زینب عبداللهی می‌خواستند گردهمایی اعتراض برپا کنند که با ممانعت طالبان مواجه شدند. 

مریم نایبی، یکی از معترضان می‌گویند منطقه‌ که قرار بود این اعتراض برپا شود قبلا از سوی طالبان محاصره شده بود و به آنان اجازه اعتراض ندادند. 

وی می‌افزاید: «ما هیچ گاهی نمی‌گذاریم که خون یک دختر پاک یک انسان پاک توسط این ظالمان به زمین بماند.»

زینب عبداللهی نخستین فردی نیست که هدف گلوله‌باری طالبان قرار گرفت و جان باخت، چندی پیش نیز طالبان در ایست بازرسی جوانی را در شهر کابل به قتل رسانده بودند. این گروه به انجام این قتل اعتراف کرده و انگیزه‌ی آن را سوءتفاهم خوانده بود.

گزارش‌گر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail