سرمنشی سازمان ملل متحد در پیام ویدیویی به مناسبت ۲۵ نوامبر روز جهانی محو خشونت در برابر زنان، خشونت در برابر زنان را فراگیرترین و مهم‌ترین موضوع حقوق‌بشری در جهان عنوان کرد.

سرمنشی سازمان ملل متحد خشونت در برابر زنان را جنایتی نفرت‌انگیر عنوان کرده که برای میلیون‌ها زن در هر گوشه‌ای از جهان پیامدهای زیادی دارد.

آمار اخیر دفتر زنان این سازمان تایید می‌کند که در جریان همه‌گیری کووید-۱۹ میزان خشونت در برابر زنان در جهان افزایش یافته است.

در این آمار آمده است که در ۱۳ کشور جهان، تقریبا نیمی از زنان گزارش داده اند که خودشان و یا یکی از زنانی که می‌شناسند در جریان همه‌گیری کووید-۱۹ خشونت را تجربه کرده اند و یک چهارم زنان گزارش داده اند که جدال‌های خانوادگی بیشتر شده و شمار مشابهی گفته اند که در خانه احساس امنیت کم‌تری نسبت به گذشته می‌کنند.

او افزوده است که سال گذشته در کشورهای همکار، تعقیب عدلی عاملان خشونت افزایش ۲۲درصدی داشته است. هم‌چنان ۸۴ قانون و پالیسی تصویب و یا هم تقویت شدند و بیش از ۶۵۰ هزار زن با وجود محدودیت‌های مرتبط به همه‌گیری قادر شدند تا به خدمات خشونت مبتنی بر جنسیت دسترسی یابند.

سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail