موی‌تای از جمله ورزش‌های دشوار است و رقابت در آن آسان نیست. با این حال، شماری از بانوان هراتی که به این ورزش روی آورده اند از دیدگاه منفی مردم نسبت به دخترا موی‌تای‌‌کار می‌گویند.
این زنان می‌گویند که با وجود تمام مشکلات که سر راه آنان قرار دارد، به این ورزش روی آورده اند‌.
برخی از آنان می‌گویند، در جامعه‌ی افغانستان اگر یک دختر بخواهد ورزش کند باید بسیار قوی باشد تا روحیه‌‌ی خود را نبازد.
زهرا وفایی از چهار سال به این‌سو، در بخش موی تای آموزش دیده و حالا به عنوان استاد به چند تن از دختران هم‌سن خود در این بخش آموزش می‌دهد.
او می‌گوید، زنان علاقه زیادی به ورزش دارند اما مشکلات و ممانعت‌های زیادی سر راه آن‌ها وجود دارد. او حرف از تبعیض در میان مرد و زن در بخش ورزش می‌زند و می‌گوید که خانواده‌ها برای دختران شان اجازه‌ی ورزش کردن نمی‌دهند.
اما او می‌گوید، با وجود تمام مشکلات زنانی هستند که این‌جا می‌آیند و در این بخش آموزش می‌بینند.
خانم وفایی می‌افزاید: (( ما دستاوردها و موفقیت‌های زیادی در بخش موی‌تای داشتیم هم درهرات و هم در سطح ملی. ))
وی هم‌چنان می‌گوید، قرار است به زودی مسابقات ملی در کابل برگزار شود  و آن‌ها نیز اشتراک کنند.
علی محمدی که مسوول کلپ موی‌تای بانوان است، می‌گوید: ((شش سال است که این کلپ ورزشی را به هدف معرفی این ورزش برای زنان ایجاد کردم.))
او می‌افزاید، زنان هم می‌توانند مثل مردان در رشته موی‌تای فعالیت کنند و افتخارات کسب کنند.
آقای محمدی می‌افزاید که در هرات تعداد خیلی کمی از بانوان در رشته موی‌تای آموزش میبینند و در جاهای کمی این رشته آموزش داده می‌شود.
آقای محمدی از اوضاع بد امنیتی این روزهای هرات ابراز نگرانی می‌کند و می‌گوید، اگر طالبان بیایند بانوان در بخش ورزش از فعالیت می‌مانند.
زهرا صفدری دختری که مدت دو سال می‌شود در رشته موی‌تای آموزش می‌بیند، می‌گوید: ((علاقه زیادی به ورزش کردن داشتم واین باعث شد که بیایم و در بخش موی‌تای شروع به ورزش کردن کنم.))
او می‌افزاید، در آینده می‌خواهد در بخش موی‌تای یک مقام خوبی را کسب کند تا از این طریق بتواند به جامعه‌ی خود خدمت کند اما او می گوید، که در افغانستان محدودیت‌های زیادی سر راه زنان برای ورزش کردن وجود دارد.
سکینه محمدی، یکی دیگری از دخترانی است که از چهار سال به این سو، در بخش ورزش موی‌تای فعالیت دارد.
او می‌گوید((ورزش کردن را دوست داشتم اما بخاطری‌که کدام کلپ ورزشی برای زنان در جای ما نبود نتوانستم ورزش کنم.))
او می‌افزاید از مدتی به این سو فرصت برای وی ایجاد شد تا بتواند ورزش کند اما امیدوار است با آمدن طالبان این فرصت‌ها از دست نرود.
گزارشی از زینب نظری

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail