زمانی که به دنیا آمد مادرش در اثر خون‌ریزی زیاد وفات کرد. او خودش را عامل مرگ مادرش می‌داند و گاهی نیز از رفتار دیگران چنین برداشت می‌کند که آنان نیز او را عامل مرگ مادرش می‌دانند. فریحه ۱۸ سال از عمرش را با این عذاب وجدان زندگی کرده است.

۲۴ جوزا روز جهانی مادر است در این روز بسیاری از مادران شاهد جشن‌های کوچک و بزرگ از سوی فرزندان شان استند. فریحه اما مادری ندارد تا این روز را برایش تبریک بگوید.

او از سختی‌های نداشتن مادر می‌گوید. به گفته‌ی فریحه، مادر تنها همراز و نخستین دوست هر دختر است و او به شدت این کم‌بود را حس می‌کند.

فاطمه نیز شش سال پیش مادر خود را از دست داد. او می‌گوید از آن زمان به این سو، به شدت احساس تنهایی می‌کند.

به گفته‌ی فاطمه هیچ‌کسی نتوانسته جای مادرش را پر کند و اندکی از رنج بی‌مادری او بکاهد.

او دانشجو است و می‌گوید مادرش تنها کسی بود که او را تشویق می‌کرد تا درس بخواند: «یگانه آرزویش این بود که بتوانم با تحصیل‌ام روی پای خود بایستم اما حالا که به دانشگاه قبول شدم نیست تا ببیند.»

حوا حیدری، سه سال پیش مادرش را بر اثر مریضی دیابت از دست داد. او از رنج‌های نداشتن مادر چنین می‌گوید: «زمانی‌که مادرم را از دست دادم خیلی تنها و گوشه‌گیر شدم واقعا خیلی حس بدی است، آرزو می‌کنم هیچ کس این درد را تجربه نکند.» او ادامه می‌دهد که وقتی مادرش بود می‌توانست درس بخواند چون او تنها حامی‌اش بود ولی از زمانی‌که فوت کرد هیچ کس از او حمایت نکرد و این باعث شد که ادامه تحصیل داده نتواند.

بی‌بی‌گل نیز در کودکی مادرش را از دست داده است او می‌گوید که نداشتن مادر دردی بزرگ است هرچند او هیچ‌گاهی تجربه‌ی داشتن مادر را نداشته است.

بی‌بی‌گل ۱۴ ساله است و با مادرکلان‌اش زندگی می‌کند. او روزهای سختی را در نبود مادرش گذرانده که نمی‌خواهد مرور کند.

جمیله اما از هفت سال به این سو مادرش را از دست داده است و با خانواده‌ی کاکایش زندگی می‌کند. با این که او زندگی نسبتا خوبی دارد اما نبود مادرش او را آزار می‌دهد.

در حالی از روز مادر در کشور تجلیل می‌شود که همه روزه به دلیل ناامنی‌های شدید و وضعیت نامناسب کشور، کودکان زیادی بی‌مادر و مادران زیادی داغ‌دار می‌شوند.

سال گذشته مهاجمان انتحاری به زایشگاهی در منطقه‌ی دشت برچی حمله کردند از این حمله، ۱۸ کودک بی‌مادر به جا ماند و شمار زیادی از نوزادان و زنان باردار نیز کشته شدند.

گزارش‌گر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail