سال ۱۳۹۹ سالی بود که در آن می توان، برخلاف مشکلات و ناامنی‌های فراوان حضور پر رنگ زنان را در عرصه‌های مختلف ملی و بین المللی دید، در این سال زنان افغان برای حفظ حقوق شان مرزهای ملی را پشت سر گذاشته و با حضور در جوامع بین المللی خواهان احترام و حفظ دستاوردهای شان در چند سال پسین شدند.

حضورزنان در نشست صلح

به تاریخ ۲۸ حوت، هیاتی متشکل از مقام‌های دولتی و چهره‌های سیاسی برای شرکت در نشست صلح عازم مسکو شدند. اعضای این هیات را ۲۰ تن به شمول یک زن تشکیل می داد؛ حبیبه سرابی نخستین والی زن تاریخ افغانستان تنها اشتراک‌کننده‌ی زن در این نشست بود. هرچند فعالان حقوق زن نسبت به ترکیب هیات افغانستان در نشست مسکو اعتراض کرده و گفته بودن که سهم زنان در این نشست اندک است.

خشونت در برابر خبرنگاران زن

سال ۱۳۹۹؛ سالی خونین برای خبرنگاران بود، در این سال ۲۰ تن از خبرنگاران در حملات انتحاری و قتل‌های هدف‌مند کشته شدند که چهار تن از این افراد زنان بودند. ملاله میوند، مینه منگل و سه کارمند زن تلویزیون انعکاس از جمله جان باخته‌گان این رویدادها اند.

اهدای جایزه‌ی افتخاری زنان شجاع دولت امریکا به هفت زن قربانی حملات هدف‌مند در افغانستان

وزارت خارجه‌ی امریکا جایزه افتخاری “زنان شجاع” را به هفت زن افغانستانی اهدا کرد؛ فاطمه خلیل کارمند سابق حقوق بشر، ژنرال شرمیلا فروغ رئیس پیشین بخش جنسیت ریاست امنیت ملی، مریم نورزاد قابله، فاطمه رجبی افسر پیشین پلیس در اداره‌ی امورزندان‌ها در قندهار، ملاله میوند فعال حقوق زن و گرداننده‌ی تلویزیون خصوصی انعکاس در ننگرهار و فرشته کوهستانی فعال حقوق زن در کاپیسا از جمله زنانی اند که جان‌های خودشان را در ترورهای هدف‌مند یک سال پسین از دست داده اند.

نیویارک تایمز:کتابی  که نباید از دست داد

رقص در مسجد  کتاب حمیرا قادری  از سوی( یو اس  ای  تودی) میان پنج کتاب برتر معرفی شد.نیویارک تایمز آن را در

صدر کتاب هایی قرار داده که برای دوستان سفارش می شود.

جایزه “سیمون وی” فرانسه برای زنان به حبیبه سرابی اهدا شد.

جایزه‌ی سیمون وی هر سال از سوی کشور فرانسه به اشخاصی که برای حقوق زنان، تساوی جنسیتی و دموکراسی مبارزه کرده اند، داده می‌شود.(سیمون وی یکی از مدافعان حقوق زنان و بازمانده اردوگاه آشویتس نازی‌ها بود)

گزارش خبرگزاری بانوان افغانستان جز ده گزارش برتر سال افغانستان شد

برنامه‌ی رقابتی خبرنگار سال افغانستان هر سال از سوی مرکز خبرنگاران افغانستان برگزار می‌شود. فخریه رادفر خبرنگار مرکز خبرنگاران تحقیقی پیک، آسیه حمزه‌ای خبرنگار روزنامه هشت صبح و لیاقت لایق خبرنگار روزنامه‌ی اطلاعات روز ام‌سال جایزه‌ی خبرنگار سال افغانستان را بردند. هم‌چنین گزارش تحقیقی بهشته عزیز خبرنگار خبرگزاری بانوان افغانستان جز ده گزارش برتر سال افغانستان شد.

فاطمه فاضل یکی از شش دانش‌مند جوان “بنیاد ارل کانادا” شد

فاطمه فاضل توانست بین هزاران پژوهش‌گر از کشورهای مختلف در رقابت بنیاد تحقیقاتی “ارل “شرکت کرده بودند، جز شش پژوهش‌گر برتر این نهاد شود.

۵۰۰زن در یک‌سال به تجارت آغاز کردند

براساس گفته‌های اتاق تجارت و صنعت، حضور زنان در بخش تجارت و صنعت ۱۰ درصد نسبت به سال گذاشته افزایش یافته است .هم اکنون بیش از ۵ هزار زن در شهرها و شهرستان‌های هرات مصروف فعالیت‌های اقتصادی اند.

ثبت ۱۳۶ مورد قتل زنان در یک سال

وزارت امور زنان کشور از ثبت ۷ هزار مورد خشونت در یک‌سال جاری خورشیدی خبر می‌دهد که بیشترین نوع این خشونت‌ها لت‌وکوب بوده است همچنین این اداره می‌گوید، ، ۱۳۶ زن در این سال به قتل رسیده اند.

گردآوری: آرزو نظری

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail