شماری از علمای دینی، آگاهان امور سیاسی، فعالان مدنی و زنان در همایشی، حمایت شان را از نظام، بیرق و نیروهای امنیتی اعلام کرده و آن‌را ارزش مشترک مردم افغانستان خواندند.

برخی از اشتراک‌کنندگان در این همایش می‌گویند نظام و بیرق کنونی به بهای خون مردم افغانستان به دست آمده است و باید پاس‌داری شود.

محمد رفیق شهیر، آگاه مسایل سیاسی می‌گوید، ابراز دیدگاه‌های مخالف و موافق در مورد نظام، قدرت دموکراسی موجود در نظام را نشان می‌دهد.

به گفته‌ی آقای شهیر، مردم از علما تاثیرپذیر اند و علما باید برای تحکیم نظام تلاش کنند. وی افزود، با فروپاشی نظام، کشور رو به بحران می‌رود و این برای آینده‌ی مردم افغانستان خوب نیست.

او می‌افزاید، این دیدگاه‌ها باید برای اصلاح و هم‌دیگرپذیری باشند، نه برای تخریب.

شماری از اعضای شورای ولایتی اما می‌گویند، نظام، حقوق زنان و بیرق باید در گفت‌وگوهای صلح از جمله خط سرخ‌ها باشد.

سکینه حسینی، عضو شورای ولایتی هرات می‌گوید، مردم افغانستان تجربه‌ی فروپاشی نظام را دارند و از تاریخ باید درس گرفت.

خانم حسینی می‌افزاید، مردم به پای این بیرق خون داده اند و حمایت می‌کنند. «اگر در گفت‌وگوهای صلح، نظام جمهوریت قربانی شود، ننگی تاریخی در ساختار دموکراسی در کل دنیا خواهد بود.»

او می‌افزاید، دموکراسی بر مبنای عدالت اجتماعی و مبارزه با فساد استوار است و حکومت باید در این زمینه بیشتر توجه کند تا این زمزمه‌های نارضایتی دوباره مطرح نشود.

به گفته‌ی این عضو شورای ولایتی، دستاورهای زنان، فعالان مدنی و رسانه‌ها، بیرق افغانستان و جمهوریت باید در گفت‌وگوهای صلح، خط سرخ باشد.

شماری از فعالان مدنی نیز حمایت از نظام و بیرق را از وظایف همه‌ی شهروندان می‌دانند.

بشیرطارق، فعال مدنی می‌گوید این شب و روزها، دغدغه‌هایی نزد مردم وجود دارد که ممکن است نظام افغانستان تغییر کند. به گفته‌ی وی، نظام و بیرق افغانستان جز ارزش‌های مشترک مردم افغانستان که باید حفظ شود.

عزیزاحمد عزیزی، یکی دیگر از اشتراک‌کنندگان این برنامه می‌گوید، پرچم سه‌رنگ افغانستان نماد وحدت افغانستان است و نباید تغییر کند.

بصیره صفا طاهری، استاد در یکی از مکتب‌های هرات می‌گوید مردم افغانستان، تغییر نظام و بیرق را نمی‌پذیرند.

او از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور حمایت کرده و می‌افزاید آنان برای آرامش مردم افغانستان می‌جنگند و سزاوار حمایت اند.

این در حالیست که چندی پیش، مجیب‌الرحمن انصاری یکی از علمای هرات که هر از گاهی در موارد مختلف از جمله نظام و زنان ابراز نظر می‌کند، در صحبت میان عده‌ای از مردم گفته بود کسانی که در نظام کنونی کار می‌کنند گنهکار اند.

گزارش‌گر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail